Brusel 25. apríla (TASR) Ministri zahraničných vecí súčasných a budúcich členských štátov EÚ sa v pondelok v Luxemburgu stretnú naposledy pred historickým rozšírením únie naplánovaným na 1. mája.
Dozvedia sa, že desať nových krajín, vrátane Slovenska, je na členstvo pripravených a zatiaľ voči nim netreba použiť ochranné opatrenia. Vyjadria tiež poľutovanie nad negatívnym výsledkom referenda o zjednotení Cypru a dohodnú sa, že rokovania o európskej ústave oficiálne obnovia 17. mája.
Okrem toho sa budú venovať celému radu medzinárodných udalostí od Blízkeho východu cez Balkán až po Afriku a zbrojné embargo voči Číne.
V utorok sa uskutoční dôležité zasadnutie stálej rady pre spoluprácu medzi EÚ a Ruskom, na ktorom má byť s ruským ministrom Sergejom Lavrovom podpísaná dohoda o uplatnení vzájomnej dohody o partnerstve a spolupráci na desať nových krajín a sprievodné politické vyhlásenie a ďalšej spolupráci po rozšírení únie.
Európsky komisár pre rozšírenie Günter Verheugen v pondelok predpoludním ministrom oznámi, že Európska komisia nenašla žiadnu oblasť, v ktorej by voči niektorému z nových členov EÚ musela uplatniť tzv. ochranné klauzuly, ktoré má k dispozícii na ochranu únie v prípade vážnych problémov.
Zdôrazní ale, že Brusel bude aj po 1. máji pozorne sledovať, ako nováčikovia uplatňujú európske právo a plnia svoje záväzky, a v prípade problémov nebude váhať využiť nástroje, ktoré má k dispozícii.
Írsky minister Brian Cowen kolegom navrhne, aby spoločné rokovania o európskej ústave, ktorú sa nepodarilo prijať vlani v decembri, obnovili 17. mája. Marcový summit EÚ rozhodol, že ústavu treba prijať najneskôr na júnovej vrcholnej schôdzke 17.-18. júna. Doteraz prebiehali len dvojstranné konzultácie írskeho predsedníctva s partnermi.
Počas obeda budú ministri diskutovať o dôsledkoch referend na Cypre, v ktorých cyperskí Gréci jasne odmietli zjednotenie ostrova, zatiaľ čo turecká komunita sa vyslovila za. Únia si želala prijať jednotný Cyprus, 1. mája však prijme len jeho južnú grécku časť. Hlboké poľutovanie nad výsledkami referend už v sobotu vyjadrila Európska komisia aj írske predsedníctvo.
S generálnym tajomníkom NATO Jaapom de Hoop Schefferom majú ministri rokovať o pripravovanom odovzdaní medzinárodnej misie SFOR v Bosne a Hercegovine z rúk aliancie únii.
Slovensko bude na rokovaniach v Luxemburgu zastupovať šéf diplomacie Eduard Kukan.
(spravodajca TASR Robert Sermek) ed