Spotrebitelia z Estónska, Lotyšska a Litvy, ale aj Slovenska, sa pred zdražením zásobujú základnými potravinami ako cukor, soľ a múka. Naopak, na Malte sa očakáva pokles cien, tu podľa ankety nemeckej spravodajskej agentúry DPA spotrebitelia dokonca nakupujú menej.
V Česku ľudia kupujú po kartónoch najmä ryžu a cukor. "Niečo také som zažil naposledy v ére komunizmu," uviedol jeden zo zákazníkov. Majiteľ istého supermarketu komentoval nákupné šialenstvo slovami: "Ľudia sa zbláznili!"
Aj v pobaltských krajinách sa obyvatelia obávajú zdraženia, pretože po vstupe do EÚ už nebudú možné domáce dotácie. Najmä na vidieku ľudia plnia komory trvácnymi potravinami. V Litve vo Vilniuse už najväčšia sieť supermarketov "prekyba" reagovala zásadou, že jeden zákazník môže kúpiť maximálne dva kilogramy cukru.
V Poľsku boli panické nákupy cukru pred Veľkou nocou. "Horúčkovité nákupy cukru silne pripomínali temné časy komunizmu, keď ľudia hromadili všetko, čo sa im dostalo do rúk," povedala hovorkyňa Poľskej národnej banky. Vo všeobecnosti sa však Poliaci správali rozumne, nič nenaznačovalo, že by mali nastať ďalšie panické nákupy. Národná banka odhaduje, že ceny sa po rozšírení EÚ nezvýšia v priemere viac ako o 0,9 %. Tretina tovarov by sa podľa banky mala stať dokonca výhodnejšou.
V Maďarsku a Slovinsku nie sú žiadne znaky horúčkovitých nákupov. Na Cypre úvahy o hospodárskom aspekte vstupu do EÚ zatlačila do úzadia diskusia o prípadnom znovuzjednotení krajiny.
S celkom inými očakávaniami vstúpia do EÚ Malťania. Obyvatelia ostrova dokonca očakávajú cenový pokles, pretože u niektorých tovarov by sa mali odstrániť clá, preto sú teraz pri nákupoch zdržanliví. "Víno z Talianska a Španielska bude určite výrazne lacnejšie," tešil sa obyvateľ Cypru.
Informovala o tom nemecká agentúra DPA.