Frankfurt nad Mohanom 30. októbra (TASR) - Ekonómovia sa obávajú finančných kríz, ak krajiny strednej a východnej Európy (KSVE) budú prijímané do Európskej menovej únie (EMÚ) podľa tých istých kritérií ako jej terajší členovia. Navrhujú, aby jednostranne prijali euro za svoju menu. Kandidátske krajiny však tento návrh posudzujú skepticky. Proces prijímania eura v terajších kandidátskych krajinách bol témou jesennej konferencie nemeckej centrálnej banky, ktorá mala názov Ako realizovať prijatie do E(M)Ú: monetárna problematika procesu rozširovania.
O euroizácii sa hovorí vtedy, keď niektorá krajina zavedie euro ako svoju zákonnú menu bez toho, aby bola členom EMÚ. Krajina sa v takom prípade jednostranne vzdáva svojej peňažnej politiky. Neodvolateľne napája svoj výmenný kurz na euro a vzdáva sa aj možnosti devalvovať, alebo zhodnocovať ho. Je to presne ten istý prípad ako dolarizácia, ktorá sa už uskutočnila v niektorých latinskoamerických krajinách.
Pri euroizácii dochádza k prevzatiu stabilnej meny a nízkych úrokových mier. Zaniká riziko výmenných kurzov a tiež riziko špekulačných útokov na danú menu na devízových trhoch.
Práve tomuto riziku budú KSVE vystavené v prípade, keď sa budú musieť zapojiť do Európskeho menového systému II (EMS II). Tvrdí to profesor ekonómie Jürgen von Hagen z Bonnskej univerzity. Kombinácia pevného výmenného kurzu, ako sa to vyžaduje od EMS II s úplnou mobilitou kapitálu, ktorej by sa mali podriadiť záujemcovia o vstup do EMÚ, by mohol plodiť finančné krízy. Pod tlak by sa mohli dostať dokonca aj krajiny s dobrou hospodárskou politikou.
"Jestvuje nebezpečenstvo nákazy," povedal von Hagen. Vzniká vtedy, keď sa trhové očakávanie jednej krajiny spája s rovnakým očakávaním niektorej inej krajiny. Po ich začlenení do EÚ treba rátať s tým, že do nových krajín bude výdatne prúdiť kapitál. Potom bude stačiť len jedna zlá správa o krajine, aby sa očakávania investorov v celom regióne zmenili a kapitál začne unikať, kríza je realitou.
Podľa von Hagena by malé východoeurópske krajiny (napr. Maďarsko) a tie, ktoré majú relatívne stabilný výmenný kurz, mali euroizovať svoj finančný systém. Viceprezident nemeckej centrálnej banky Jürgen Stark nevidí v euroizácii nejakú alternatívu EMVS II. "Je to jednostranné rozhodnutie príslušnej krajiny, bez záväzkov ECB," povedal Stark. "Krajina nemá nijaký hlas v rade ECB, nezískava nijaké podiely z operácii centrálnej banky (seignorage) a nemá ani právo na pomoc v prípade krízy likvidity." Avšak ak by bola krajina v EMS II, túto pomoc by dostala až dovtedy, kým by sa ňou neohrozovala cenová stabilita v EMÚ.
"EVS II nie je nijakou čakárňou," zdôraznil Stark. "Pomáha prekonávať nápory extrémnych výkyvov a súčasne umožňuje prispôsobovanie." Člen direktoriátu ECB Tommaso Padoa-Schioppa denníku povedal, že Zmluva o Európskej únii nepripúšťa možnosť euroizácie. Okrem celkom malých krajín nejestvujú nijaké dobré príklady na prevzatie cudzej meny. Rovnako sa však vyslovil aj proti dodatočným, náročnejším kritériám, ktoré by mali spĺňať terajšie kandidátske krajiny.
Maďarsko "z dobrých ekonomických príčin" zavrhlo možnosť euroizácie. Povedal to viceguvernér maďarskej centrálnej banky György Szapary. "Stratili by sme výmenný kurz ako nástroj, aby sme znížili mieru inflácie na úroveň, ktorú požaduje Maastrichstská zmluva." Szapary pokladá sa správne, "fair", že kandidátske krajiny budú musieť splniť presne tie isté podmienky ako terajší členovia EMÚ. Špekulačné útoky budú možné vždy, pokiaľ krajina nebude členom EMÚ. Stúpajúcim spĺňaním kritérií sa však toto riziko bude znižovať.
Guvernér Českej národnej banky Zdeněk Tůma si vie predstaviť, že euroizácia by mohla byť pre niektoré krajiny zmysluplné, ale pre Česko to vylučuje. Praha od roku 1997 zaviedla plávajúci kurz a aj cieľovú infláciu. V rokoch 2002 až 2005 chce každoročne znižovať mieru inflácie o 0,5 %. "Pri tejto kombinácii bolo by krokom späť, aby sme pristupovali k EMS II." Tůma dodal: "Museli by sme náš výmenný kurz dôsledne brániť." Nemyslí si, že by z kandidátskych krajín unikal kapitál vo zvýšenej miere. Kapitálové toky predstavujú hlavne priame investície. Podľa neho by tento proces mohla ovplyvniť "len grandiózna chyba v prístupovom procese".
* jns zll