Bratislava 28. apríla (TASR) - Vláda Slovenskej republiky: -rešpektujúc vôľu občanov a záujmy Slovenskej republiky vychádzajúce z jej prirodzeného politického, ekonomického a geografického postavenia a smerovania, -ctiac si jedinečné a rovnoprávne miesto Slovenskej republiky ako suverénneho štátu, zdieľajúceho zodpovednosť za spoločný osud národov Európy, -dbajúc o zabezpečenie prostredia vytvárajúceho predpoklady pre rozšírenie priestoru základných slobôd všetkých jednotlivcov, -usilujúc sa o vytvorenie podmienok pre stabilný ekonomický rast, zlepšovanie sociálneho postavenia občana a skvalitnenie prostredia, v ktorom žije a pracuje každý z nás, -majúc na zreteli bezpečnosť štátu a každého občana, ktorú zvyšuje pocit spolupatričnosti k členským krajinám únie, -rešpektujúc vôľu a potrebu národov členských krajín žiť v mieri, spolupracovať a vytvárať hodnoty prinášajúce prospech všetkým považuje vstup Slovenskej republiky do Európskej únie za historickú udalosť a novú príležitosť.
x x x x 1. Európska únia súčasným rozšírením o desať nových krajín a dosiahnutým pokrokom v rokovaniach s ďalšími štátmi uzatvára smutnú a tragickú kapitolu delenia kontinentu po 2. svetovej vojne a počas studenej vojny XX. storočia. 2. Stávame sa plnoprávnym členom Európy, ktorá chce byť stabilným a stabilizujúcim prvkom moderného sveta, je otvorená spolupráci s každým, kto o ňu prejaví úprimný a partnerský záujem. Jej dvere sú otvorené pre každého, kto rešpektuje jej hodnoty a je pripravený prebrať záväzky a zodpovednosť z členstva v nej.
3. Uvedomujeme si modernizačný a všeobecne synergický prínos rozširovania Európskej únie, ktoré 1. mája 2004 ukončí jednu z etáp. Počas prístupového procesu sme nadobudli rozsiahle skúsenosti, o ktoré sme pripravení podeliť sa s krajinami, ktoré ukončujú prístupové rokovania, ako aj s krajinami, ktoré sa na ne ešte len pripravujú. 4. Náš vstup do EÚ je potvrdením úspešnej transformácie, nezvratnosti demokratického vývoja, ako aj vykročenia Slovenska zo zaostávania, spôsobeného desaťročiami komunizmu. Vstup do Európskej únie je zadosťučinením a výzvou. Byť členom únie predstavuje morálny záväzok prispievať k rozvoju tých hodnôt, na ktorých únia stojí: demokracia, ľudské práva, sloboda, prosperita, zdravie a bezpečnosť. Slovenská republika, ako člen Európskej únie, je pripravená plniť povinnosti vyplývajúce z členstva, rovnako využívať výhody z neho, a niesť svoju mieru zodpovednosti za vývoj vnútri EÚ, ako aj za jej hranicami. Členstvo v Európskej únii otvára občanom a celej krajine možnosti formovať podmienky v Európe, našej spoločnej budúcnosti v nej v rozsahu, aký sme doteraz nikdy nemali. 5. Poďakovanie za tento úspech patrí všetkým občanom, organizáciám, členom Národnej rady i vlád Slovenskej republiky, v prvom rade tým, ktorí aktívne a pozitívne prispeli k naplneniu integračných ambícií Slovenska. 6. Za všeobecný cieľ zjednotenej Európy pokladáme vytvorenie civilizačného, občianskeho a ekonomického priestoru, ktorý je schopný nielen dôstojne obstáť, ale aj obohatiť spoluprácu s vyspelými integrujúcimi sa centrami sveta. Predpokladom pre fungovanie a dosiahnutie takýchto cieľov je zjednotená Európa postavená na základoch rovnoprávnosti jej členov, subsidiarity a solidarity. 7. Slovensko je odhodlané prispievať k vytváraniu stabilného kontinentu, ktorého sila je v jeho kultúrnej a etnickej rôznorodosti. Európa, poučená z rokov sváru a rozdelenia, má predpoklady stať sa vyspelým svetovým demokratickým, kultúrnym a ekonomicky silným centrom.
TASR o tom informoval Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.