Praha/Berlín 28. apríla (TASR) - Rozšírená Európska únia musí podľa názoru bývalého šéfa československej diplomacie Jiřího Dienstbiera po 1. máji rýchlo vypracovať globálnu stratégiu efektívneho boja proti terorizmu. Vyplýva to z rozhovoru, ktorý exminister zahraničných vecí poskytol v Prahe nemeckej agentúre DPA.
Podľa Dienstbiera sa angažovanosť medzinárodného spoločenstva môže pri absencii stratégie stať i nebezpečenstvom, pretože "to potom vedie k chybám ako bombardovanie Iraku bez plánu ako ďalej".
Rozšírenie EÚ, ktorá sa neubráni väčšej medzinárodnej zodpovednosti, nevidí Jiří Dienstbier ako historický moment. Za také považuje francúzsku revolúciu alebo pád komunizmu. Prvý máj je podľa jeho názoru potvrdením postupnej integrácie európskych krajín od roku 1999.
Želám si, aby si ľudia v pristupujúcich krajinách uvedomili, akej šance sa im dostalo, priznal exminister a dodal: Táto možnosť sa musí využiť.
Na margo európskej ústavy Dienstbier uviedol, že by bolo dobré, ak by existoval takýto politický základ a dokument, v ktorom by bolo zahrnuté všetko podstatné.
Jiří Dienstbier, ktorého prestrihnutie ostnatého drôtu na československo-nemeckej štátnej hranici z 23. decembra 1989 v spoločnosti Hansa-Dietricha Genschera bolo jedným zo symbolov konca studenej vojny v Európe, konštatoval, že vtedy všetci zainteresovaní predpokladali vstup krajiny do EÚ už v roku 1995. "Žiaľ, nešlo to tak rýchlo, ani u nás, ani v EÚ."
Na druhej strane, niekdajšia Nemecká demokratická republika sa prakticky cez noc stala po znovuzjednotení krajiny súčasťou EÚ, ale situácia vo východných spolkových krajinách sa pomaly zlepšuje až v súčasnosti, takmer po 15 rokoch, dodal dlhoročný disident z obdobia normalizácie.
3 le ed