Bratislava 28. apríla (TASR) - Slovenská vláda prijala vyhlásenie, v ktorom označila vstup Slovenska do Európskej únie (EÚ) za historickú udalosť a novú príležitosť.
Súčasne sa v ňom zaviazala podeliť sa o skúsenosti z prístupového procesu s krajinami, ktoré ukončujú prístupové rokovania, ako aj s krajinami, ktoré sa na ne ešte len pripravujú.
"Naše členstvo v EÚ je príležitosťou na bezpečnejšie a prosperujúcejšie Slovensko a výzvou, aby sme obstáli v konkurencii," uviedol pre novinárov premiér Mikuláš Dzurinda pri príležitosti vstupu krajiny do únie, ku ktorému dôjde 1. mája. Deklaroval pritom aj naďalej úsilie vlády pokračovať v reformách. "Bez reformného Slovenska by nebolo ani integračného Slovenska," konštatoval. Vstup do únie označil premiér za úspech predovšetkým slovenských občanov, ktorí dali vo voľbách v roku 1998 a 2002 vláde integračný a reformný mandát.
Vicepremiér Pál Csáky uviedol, že vláda v príprave na členstvo prijala potrebné zákony a vybudovala nevyhnutné štruktúry. "Slovensko je eurokompatibilné," konštatoval s tým, že to neznamená koniec, ale začiatok novej cesty.
Minister zahraničných vecí Eduard Kukan pripomenul, že EÚ v pondelok formálne ukončila monitorovací proces prípravy desiatich pristupujúcich krajín, a to bez zavedenia akýchkoľvek ochranných opatrení. "Tým sa naša prípravná fáza skončila a od 1. mája sa staneme členským štátom únie," povedal Kukan.
Vo vyhlásení, ktoré prijala vláda na návrh ministra zahraničných vecí Eduarda Kukana, sa konštatuje, že súčasným rozšírením o desať nových krajín a dosiahnutým pokrokom v rokovaniach s ďalšími štátmi EÚ uzatvára smutnú a tragickú kapitolu delenia kontinentu po 2. svetovej vojne a počas studenej vojny. "Náš vstup do EÚ je potvrdením úspešnej transformácie, nezvratnosti demokratického vývoja, ako aj vykročenia Slovenska zo zaostávania, spôsobeného desaťročiami komunizmu," konštatuje sa vo vyhlásení s tým, že byť členom únie predstavuje morálny záväzok prispievať k rozvoju tých hodnôt, na ktorých únia stojí: demokracia, ľudské práva, sloboda, prosperita a bezpečnosť. Slovensko ako člen EÚ je pripravené plniť povinnosti vyplývajúce z členstva, rovnako využívať výhody z neho a niesť svoju mieru zodpovednosti za vývoj vnútri EÚ, ako aj za jej hranicami. "Členstvo v Európskej únii otvára občanom a celej krajine možnosti formovať podmienky našej vlastnej budúcnosti v rozsahu, aký sme doteraz nikdy nemali," uvádza sa v texte vyhlásenia.