Dublin 1. mája (TASR) - Okrem írskeho hlavného mesta Dublin, kde budú prebiehať ústredné oslavy rozšírenia Európskej únie, bude mať desať ďalších väčších írskych miest česť privítať jednotlivé vstupujúce členské krajiny.
Slovensko-Cork, Slovinsko-Limerick, Poľsko-Letterkenny, Maďarsko-Sligo, Estónsko-Galway, Cyprus-Bray, Waterford-Malta, Lotyšsko-Drogheda, ČR-Killarney a Litva-Kilkenny sú dvojicami, ktoré budú hlavnými protagonistami osláv s názvom Day od Welcomes ponúkajúcich širokú paletu kultúrnych podujatí - od rôznych výstav hudobných a tanečných podujatí, cez karnevaly, prezentácie jednotlivých nových členov, vrátane ochutnávok špecialít ich národných kuchýň, či remeselných trhov. Viaceré z týchto podujatí potrvajú až do ďalšieho týždňa.
Slovensko v druhom najväčšom meste Írska, v Corku, predstaví slovenský folklór, jazz, ale i pop v prevedení folklórneho súboru Železiarik, kvarteta Matúša Jakabčica a speváčky Mishy.
Killarney v juhozápadnom grófstve Kerry, ktoré privíta Českú republiku, okrem iného čaká vystúpenie Věry Bílej so skupinou Kalé. Podobne, ako vo všetkých ostatných mestách, aj tam sa uskutoční tzv. európsky trh remesiel a špecialít z nových krajín EÚ.
Rušný malý prístav Waterford sa už teší na spoločné vystúpenie speváckych zborov z Malty a Írska v katedrále Christchurch. Na koncerte zaznejú obe hymny, ako i ďalšie piesne. Maltský súbor Cameo Folklore Dancers neskôr predstaví kultúrne dedičstvo svojej krajiny na námestí Johna Robertsa.
Zatiaľ čo, v uliciach Kilkenny s povesťou najlepšie zachovaného stredovekého mesta v krajine, sa bude ozývať folková hudba z Litvy, severné Letterkenny pripravilo pre svoje "dvojča" Poľsko čítanie pasáží z diel autorov súčasnej poľskej a írskej literatúry. V Letterkenny bude tiež inštalovaná výstava fotografií poukazujúca na rôzne aspekty zo života Poliakov, vrátane ukážok prírodnej scenérie, či návštevy slávneho rodáka pápeža Jána Pavla II. z roku 1991.
Dôležitý morský prístav a priemyselné centrum Limerick s 52.000 obyvateľov sa bude celú sobotu venovať Slovinsku a Sligo privíta v únii Maďarsko. Vrcholom programu v Sligu bude spoločné írsko-maďarské karnevalové finále s názvom Krescendo. Spoločne tu vystúpi 150 tanečníkov, 120 bubeníkov, ako i ďalší klasickí, jazzoví hudobníci.
Z Estónska pricestuje do prístavu Galway (51.000 obyvateľov) filharmonický orchester. Lotyši sa rozhodli do Droghedy, priemyselného mestečka s 24.000 populáciou, vyslať 32-členný Štátny spevácky zbor, ktorý vystúpi v chráme St. Peterďs Church of Ireland spolu s miestnym zborom.
Bray - populárne letovisko ležiace na východnom pobreží Írska na margo svojho "dvojčaťa" Malty poznamenal, že je jej podobný už aj geografickou polohou. Oslavy v Bray budú mať karnevalový charakter.
mic