DUBLIN 1. mája (SITA/AFP) - Svetoví politici v sobotu privítali historické rozšírenie Európskej únie o 10 prevažne východoeurópskych krajín a dvoch ostrovných štátov Malty a Cypru, ktoré podľa nich ukončí nerovnomerný rozvoj v Európe a konečne zahojí rany spôsobené kontinentu druhou svetovou vojnou.
"Vitajte v novej Európe," povedal predseda Európskej komisie Romano Prodi vo svojom stanovisku z Brusela. "Dnes Európania oslavujú skutočnosť, že už ich nedelia ideologické bariéry," dodal.
"Rozšírenie o 10 nových krajín symbolizuje hojenie sa rán spôsobených studenou vojnou v Európe a vysiela silný odkaz o schopnosti Európy vytvoriť pretrvávajúcu stabilitu a prosperitu pre svojich obyvateľov," povedal austrálsky minister zahraničia Alexander Downer vo svojom stanovisku.
Americký veľvyslanec pri EÚ Rockwell Schnabel hovoril o ekonomických výhodách rozšíreného bloku so 450 miliónmi konzumentov. "Tým, že sa z 10 krajín stanú plnoprávni členovia, EÚ rozšíri zónu mieru, stability demokracie a prosperity na tú časť Európy, ktorá len pred 15 rokmi tieto hodnoty nepoznala. Je to dobré pre nich, dobré pre Európu ako celok, a rovnako dobré aj pre USA."
Britský premiér Tony Blair Friday tiež vyzdvihol ekonomické výhody rozšírenej Európy a uviedol, že to podporí vplyv Londýna v Európe. Ako povedal, 8 bývalých komunistických krajín si uvedomuje svoju úlohu, ktorú majú pri udržiavaní európskeho mieru a prosperity. "Potom, ako unikli smrtiacej ruke komunizmu, zdieľajú britský názor, že budúca prosperita Európy spočíva na liberálnej, trhovej ekonomike," uviedol vo svojom článku v denníku Financial Times Blair.
Izraelský minister zahraničia Silvan Šalom vyjadril nádej, že rozšírená Európa vyjadrí "pozitívnejší vzťah k Izraelu."
Ukrajina, krajina susediaca s tromi novými členmi v únii - Slovenskom, Maďarskom a Poľskom - uvítala rozšírenie a vyjadrila nádej, že raz aj ona bude členom únie.
Holandská kráľovná Beatrix poslala všetkým novým členom EÚ blahoprajný telegram, v ktorom zdôraznila, že "smerom k zjednoteniu Európy sa urobil dôležitý krok."
Euroskeptický český prezident Václav Klaus však vyjadril obavy o budúcnosť bloku s veľkými ekonomickými a sociálnymi rozdielmi. "Zdravím všetkých, ktorí sa tešia na členstvo v EÚ ako aj tých, ktorí sa na ňu dívajú z obavami. Varujem však všetkých, že môžu byť sklamaní."