PARÍŽ 3. mája (SITA/AFP) - V desiatich nových štátoch, ktoré sa 1. mája stali členmi Európskej únie (EÚ), bola sloboda tlače v roku 2003 v prevažnej miere rešpektovaná. Vyplýva to z výročnej správy Lekárov bez hraníc (RSF), zverejnenej v pondelok. Podľa RSF Cyprus, Česká republika, Estónsko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Malta, Poľsko, Slovensko a Slovinsko rešpektovali slobodu tlače. "Vo väčšine z týchto krajín sú však zákony trestajúce hanobenie a urážku, ktoré novinárom často prekážajú v práci a poskytujú neprimeranú ochranu autoritám," uvádza sa v správe. Správa tiež zdôrazňuje, že v týchto krajinách v roku 2003 nebol zavraždený kvôli svojej práci žiadny novinár.
Lekári bez hraníc uviedli, že v Rumunsku, ktoré by sa malo stať členom EÚ v roku 2007, dobili štyroch novinárov vyšetrujúcich korupciu medzi miestnymi predstaviteľmi vládnucej strany. "Oficiálni predstavitelia, snažiaci sa ukázať v dobrom svetle pred parlamentnými a prezidentskými voľbami koncom roku 2004, vystupňovali právne prenasledovanie novinárov, ktorí sa vo väčšej miere uchýlili k samocenzúre," hovorí správa.
Organizácia sa kriticky vyjadrila aj o Turecku, pričom veliteľa štábu ozbrojených síl Hilmiho Ozkoka označila za ničiteľa slobody tlače. "Pracovné podmienky novinárov v Turecku zostávajú veľmi ťažké napriek niektorým legislatívnym zlepšeniam s cieľom zvýšenia šancí krajiny vstúpiť do EÚ," uviedla RSF so sídlom v Paríži. Podľa správy, prokurdskí novinári a tí, ktorí kritizovali vládu alebo úlohu ozbrojených síl v politickom živote, boli naďalej vo veľkom meradle obťažovaní. RSF dodáva, že v súčasnosti sú vo väzení štyria novinári.
V súvislosti so samozvanou Severocyperskou tureckou republikou, uznanou iba Ankarou, RSF podčiarkla, že sloboda tlače počas roku 2003 zaznamenala "prudký pokles". "Autority obmedzovali novinárov, ktorí kritizovali vládu prezidenta Raufa Denktaša. Piatim novinárom hrozí väzenie od 10 do 40 rokov za ´urážku armády´," konštatuje RSF.
Na Balkáne je presadzovanie slobody tlače "naďalej slabé". Bosna a Hercegovina a Chorvátsko pokračujú v progrese, ale veľké reštrikcie boli v Srbsku a Čiernej Hore. "Zlé vzťahy medzi médiami a politikmi viedli k nárastu neoprávneného súdneho stíhania novinárov v Macedónsku," dodáva RSF.
Kritike organizácie sa nevyhol ani taliansky premiér Silvio Berlusconi, ktorého RSF odsudzuje za to, že "dodnes nedoriešil konflikt záujmov medzi jeho postom a vlastníctvom mediálneho impéria. Vláda sa snažila cez zákony presadiť ochranu jeho súkromných záujmov, čím ohrozila rôznorodosť správ." Berlusconi, ktorý je najbohatším mužom Talianska, priamo alebo nepriamo kontroluje 90 percent talianskej televízie.