Za tento pozmeňujúci návrh, ktorý podal vicepremiér Ivan Mikloš, však nehlasovali ministri za SDĽ. Minister školstva SR Milan Ftáčnik očakáva, že konečné slovo v tejto otázke bude mať parlament.
Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda zdôraznil, že presadením Miklošovho návrhu sa legalizuje a právne reguluje stav, keď vysoké školy vyberali poplatky za externé štúdium "nadivoko". Výber poplatkov totiž organizujú súkromné firmy a vysokým školám sa tak dostáva len časť prostriedkov, ktoré zaplatia študenti. O výške poplatkov za externé štúdium rozhodne vláda po tom, čo návrh vysokoškolského zákona schváli Národná rada SR.
Rozpätie poplatkov zákon stanoví od minimálnej hranice desiatich percent priemerných nákladov za štúdium, čo predstavuje asi päťtisíc korún, po maximálnu hranicu, ktorou je sedemnásobok tejto sumy. Vláda výšku poplatkov pre jednotlivé vysoké školy stanoví osobitným nariadením. Prihliadať by mala na nákladovosť štúdia na jednotlivých školách a jeho atraktívnosť.
Vláda zákon schválila s dvoma pozmeňovacími návrhmi, ktoré podľa štátneho tajomníka Ministerstva školstva SR Martina Fronca vyvolajú polemiku pri schvaľovaní v parlamente.
Ako spresnil, prvým je pozmeňovací návrh Slovenskej akadémie vied, podľa ktorého by Akreditačná komisia SR mala mať v budúcnosti tretinu svojich členov z externých vzdelávacích inštitúcií. Vládny kabinet prijal aj alternatívny návrh, aby rektori rozhodovali o tom, či budú delegovať na dekanov fakúlt právomoci v oblasti pracovnoprávnych vzťahov a uzatvárania hospodárskych zmlúv. Podľa pôvodného návrhu mal byť v oblasti pracovnoprávnych vzťahov a podnikateľskej činnosti rozsah právomocí fakúlt určený v štatúte VŠ.