Kedysi mohol učiteľ žiakov trestať aj telesne, a preto vraj boli poslušnejší. Dnes však deti biť nemožno, a to ani doma, ani v škole.
FOTO - FILM OBECNÁ ŠKOLA
Agresívne správanie žiakov riešia učitelia rôzne. Anton Talač, riaditeľ Strednej priemyselnej školy dopravnej v Trnave je presvedčený, že najlepšie je situáciu čo najskôr vyjasniť. "Neradi používame disciplinárne sankcie," hovorí Talač. "Snažíme sa veci vydiskutovať v spolupráci s rodičmi. Myslím, že agresivita sa dá odstrániť iba tak, že žiaci budú vnútorne presvedčení, že nemá zmysel. Veľmi dôležité tiež je, ako sa k situácii postaví rodič."
A. Talač súhlasí, že chyby robia niekedy aj učitelia, keď nedokážu byť "nad vecou". "Učiteľ musí byť najprv osobnosťou, až potom matematikom alebo slovenčinárom. Musí presne vedieť, kedy treba byť trpezlivý, kedy ustúpiť, kedy pritlačiť. A v istých momentoch musí vedieť ukázať, že je tiež človekom, ktorý sa môže aj mýliť," hovorí Talač. "To však mnohí nedokážu, čo je úžasná chyba. Mladí neznášajú, keď sa učiteľ tvári ako pánboh. Tak sa stráca autorita."
Riaditeľ SOU v Bánovciach nad Bebravou Peter Bulík je presvedčený, že situácia na školách sa zhoršuje a že to súvisí s vývojom v spoločnosti. "Mladí vidia okolo seba stále viac agresivity a klamstva. V televízii jeden ústavný činiteľ nemá problém vulgárne urážať druhého. Potom si mnohí myslia, že všetko sa dá vyriešiť bodnutím nožom. Dnes sa nenosí úcta, slušný pozdrav a pomoc, ale individualita."
V bánovskom učilišti však zatiaľ k fyzickému napadnutiu neprišlo. Agresivita žiakov sa skôr prejaví vo verbálnej rovine. "Napríklad kolegyniam, ktoré majú malé deti, sa vyhrážajú, že poznajú cestu, kade chodia do školy, škôlky," hovorí Bulík. "Takéto prípady riešime predvolaním rodičov, pohovorom s výchovným poradcom. Ak ide o extrémnu hrubosť, odporúčame konzultáciu so školským psychológom."
(gal)