Štrasburg 4. mája (TASR) Európsky parlament dnes opätovne vyjadril želanie, aby členské štáty EÚ prijali európsku ústavu ešte pred voľbami europoslancov naplánovanými na 10. až 13. júna.
Ľudia musia vedieť, o čom budú vo voľbách hlasovať, povedal predseda EP Pat Cox v diskusii o budúcnosti Európy, ktorej prvá časť bola venovaná práve ústavnej zmluve. Cox mieni na najbližšej schôdzke vyzvať ministrov zahraničných vecí EÚ, aby sa zaviazali k takémuto časovému plánu.
Írsky minister pre Európu Dick Roche by si podľa vlastných slov tiež želal prijatie ústavy ešte pred voľbami do EP, realistickejšie je však očakávať dohodu až na júnovom summite (17. a 18. júna).
K dohode sme však bližšie ako kedykoľvek predtým, ubezpečil Roche, ktorý informoval, že spoločné rokovania medzivládnej konferencie o ústave sa oficiálne obnovia na schôdzke ministrov zahraničia 17. a 18. mája.
Tam bude podľa neho cieľom írskeho predsedníctva vyriešiť čo najviac ostávajúcich otvorených otázok. Ak to bude potrebné, stretnú sa ministri aj 24. mája, ak to bude stále potrebné, bude aj ďalšia schôdzka, načrtol Roche plán, ako mieni Írsko doviesť rokovania o ústave do úspešného konca.
Za otvorené hlavné problémy označil okrem iného hlasovací systém, rozšírenie väčšiného hlasovania do viacerých oblastí, zloženie Európskej komisie.
Komisár Antonio Vitorino sa tiež vyslovil za prijatie ústavy pred voľbami do EP alebo čo najskôr po nich. Podporil návrh textu, ktorý vypracoval Konvent a vyzval na niektoré zlepšenia bez narušenia jeho celkovej rovnováhy.
Na margo budúceho zloženia EK poznamenal, že v exekutíve únie by mal mať každý členský štát jedného komisára s plnými hlasovacími právami, aspoň pokiaľ sa nové krajiny plne neintegrujú do EÚ. Potom by prichádzala podľa neho do úvahy aj iná možnosť založená na menšom počte komisárov, pričom krajiny by sa v zastúpení rovnoprávne striedali.
Zo slovenských poslancov EP, ktorí majú od soboty rovnaké práva ako volení europoslanci, sa do dnešnej rozpravy o ústave zapojil Rudolf Žiak. Podľa neho je prijatie ústavnej zmluvy prvou veľkou skúškou rozšírenej EÚ, pričom reforma inštitúcií je nevyhnutným predpokladom pre prispôsobenie sa EÚ novým podmienkam.
Prijatie ústavnej zmluvy však nie je možné bez toho, aby sa občania členských štátov s takým dôležitým dokumentom nestotožnili, zdôraznil Žiak, podľa ktorého cieľom reforiem nie je vytvoriť superštát, ale nadnárodný útvar, ktorého legitimita bude odvodená od primárnej legitimity členských štátov.
(spravodajca TASR Robert Sermek) pel