BRATISLAVA 5. mája (SITA) - Analyzovať ťažiskové aspekty pôsobenia politických strán na Slovensku a ich úlohu v procese transformácie spoločnosti je cieľom novej publikácie Inštitútu pre verejné otázky (IVO) Vláda strán na Slovensku: skúsenosti a perspektívy. Ako agentúru SITA informoval Peter Robl z IVO, kniha je zborníkom z rovnomennej konferencie, ktorú na konci februára tohto roka zorganizoval inštitút spoločne s Medzinárodným republikánskym inštitútom.
V jednotlivých príspevkoch si autori všímajú problematiku vlády strán na Slovensku, pričom sa zaoberajú najmä straníckou politikou a meniacim sa vzorom straníckej súťaže. Darina Malová z Katedry politológie Filozofickej fakulty UK napríklad poznamenáva, že politické strany sa viac zameriavajú na efektívnosť práce vlády a parlamentu ako na reprezentovanie a presadzovanie záujmov svojich voličov a komunikáciu s verejnosťou. Podľa nej to dokazujú aj zbežné analýzy programov vládnych strán a vládneho programu, medzi ktorými je "veľká odchýlka". Nedostatočná komunikácia pritom môže byť príčinou nízkej dôvery, ktorú majú strany u občanov.
Ako ďalší problém označil Erik Láštic z Katedry politológie FiF UK silné prepojenie strán so štátom, čo sa najviac prejavuje pri ich financovaní a pri obsadzovaní verejných funkcií. Štát totiž podporuje politické subjekty ročným príspevkom podľa počtu poslaneckých mandátov a v posledných rokoch sa podpora rozšírila aj o príspevky na poslaneckých asistentov a kancelárie. Miera finančnej závislosti strán od príspevkov zo štátneho rozpočtu sa pritom pohybuje medzi 37 až 93 percentami.