Brusel 5. mája (TASR) - Európska komisia (EK) chce zlepšiť podmienky pre dovoz pohonných látok vyrobených z poľnohospodárskych plodín. Stanovenie dovoznej kvóty pre etanol vyrobený zo surového cukru, ktorú navrhla na rokovaní predstaviteľov EÚ a juhoamerického hospodárskeho bloku MERCOSUR Brazília, je v tomto smere len prvým závažným krokom. EK uvažuje aj o všeobecnom znížení vysokých dovozných ciel na pohonné látky z poľnohospodárskych plodín. Nimi spoločenstvo doteraz takmer úplne znemožňovalo dovoz týchto látok z tretích krajín.
Podľa rozhodnutia EK sa podiel biopohonných látok z terajšieho necelého 1 % na celkovej spotrebe motorových palív v EÚ do roku 2010 zvýši na 5,75 %. Na budúci rok by mal tento podiel dosiahnuť okolo 2 %.
Nemecko, Francúzsko, Veľká Británia a niektorí ďalší členovia EÚ čiastočne alebo úplne zrušili zdanenie biopohonných látok. Tým chcú dosiahnuť, aby sa bionafta cenovo priblížili palivám vyrobeným z "klasickej" ropy.
Bionafta sa už vyrába aj z obilia, repky olejnatej a iných olejnín. Ak sa uskutočnia navrhované opatrenia EK, vlády členov EÚ nedostanú na daniach za túto komoditu do rozpočtov okolo 5 miliárd EUR (vyše 200 miliárd SKK).
Komisia podporuje dovoz biopohonných látok preto, lebo sú podstatne menej škodlivé ako splodiny benzínu a nafty, ktoré sa dostávajú do ovzdušia ako výfukové plyny z motorových vozidiel.
V EÚ sa biopohonných látok vyrába ročne 1,7 milióna ton. Komisia predpokladá, že do ich výroby sa musí do roku 2010 investovať ešte okolo 800 miliónov EUR, aby sa EÚ stala v ich produkcii sebestačnou. Avšak cenový faktor pri tejto komodite hovorí v prospech tretích krajín. V Brazílii sa tona biopohonnej látky vyrába za 200 EUR, v EÚ sa pohybuje v rozpätí 450 až 680 EUR. Náklady sú rozdielne podľa toho, z ktorej plodiny sa bionafta získava.
Informoval nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung.
(1 EUR = 40,271 SKK)