Brusel 5. mája (TASR) - Odoberanie odtlačkov prstov žiadateľom o azyl zamedzilo zneužívaniu azylového systému Európskej únie, keďže pri ňom odhalili tisíce neoprávnených žiadostí. Informovala o tom dnes Európska komisia.
Štáty EÚ budú neskôr v priebehu roka diskutovať o tom, či používať odtlačky prstov azylantov pri boji proti terorizmu. Takýto krok podporuje Nemecko, pravdepodobne sa však proti nemu postavia viacerí ďalší členovia únie, Európsky parlament i skupiny pre ľudské práva.
Krajiny EÚ snímali odtlačky prstov utečencom žiadajúcim o azyl od januára 2003. Registrovali ich v databáze Eurodac s cieľom zaistiť, že sa nebudú uchádzať o azyl vo viac ako jednom štáte únie.
Podľa exekutívy EÚ takto prichytili vyše 17.000 ľudí - sedem percent z 246.902 zaregistrovaných v roku 2003 - pri snahe podať žiadosť o azyl vo viacerých členských krajinách.
Tento počet pravdepodobne vzrastie so zvýšeným používaním systému, časom sa však ustáli, keď si azylanti uvedomia existenciu Eurodac, uviedol jeden z tvorcov databázy Frank Paul z Generálneho riaditeľstva EK pre spravodlivosť a vnútorné záležitosti.
Prístup k celoeurópskej databáze Eurodac majú jedine národné úrady zaoberajúce sa azylom. Systém nemôže používať polícia a ďalšie orgány pre uplatňovanie zákona pri vyšetrovaniach trestných činov.
Lídri EÚ požiadali EK, aby do júna pripravila návrhy o výmene osobných informácií sú DNA, odtlačky prstov či vízové údaje, čo by podľa diplomatov mohlo otvoriť diskusiu o používaní Eurodac v boji proti terorizmu.
Nemecko by veľmi rado videlo zaradenie Eurodac do systému, podľa Paula však väčšina štátov EÚ nesúhlasí s takouto myšlienkou a EK neplánuje predložiť žiadne návrhy ohľadom využívania tejto databázy pri boji s terorizmom.
Paul dodal, že databáza odtlačkov ukázala, ako fungujú niektoré skupiny organizovaného zločinu zapletené do pašovania ľudí, keďže vďaka nej majú azylové úrady lepší prehľad o ich pohyboch medzi členskými krajinami.
Na základe predpisov EÚ má prípad žiadosti o azyl riešiť členská krajina, do ktorej utečenec ako prvej dorazí. Ak zistí, že už podal žiadosť v inom štáte únie, môže ho do nej vrátiť.
Británia vlani zaregistrovala do Eurodac okolo 52.700 azylantov a zistila, že vyše 3800 z nich už podalo žiadosť na inom mieste. Nemecko odobralo odtlačky asi 56.600 žiadateľom, z ktorých 3200 sa už uchádzalo o azyl.
Rozpočet Eurodac bol naplánovaný na 11,6 milióna eur, doteraz však databáza stála 7,5 milióna eur.