Riaditeľ medzinárodného filmového festivalu v nemeckom Oberhausene Lars Henrik Gass chodí rád v klasickom, trochu pokrčenom obleku so starým koženým kufríkom a rád rozpráva o digitalizácii festivalu. Ten by sa mal o dva roky pripojiť k serveru, ktorým sa budú na viaceré festivaly dodávať filmy - už nebude treba dovážať ťažké kotúče s celuloidom. Celý jeden deň 50. ročníka (29.4.-4.5.) bol v Oberhausene venovaný debate producentov, ktorí vyjadrovali svoje názory na postupujúcu digitalizáciu filmovej distribúcie. V roku 2006 by sa mala naplno rozbehnúť - podľa všetkého pod taktovkou Hollywoodu. Mnohé európske multiplexné kiná a kinopaláce si totiž nebudú môcť dovoliť investovať do zariadení, ktoré stoja milióny. Veľké hollywoodske štúdiá budú zariadenia prenajímať za to, že kiná budú uvádzať výlučne hollywoodske filmy.
Otázku, čo bude s európskym filmom, preto neriešia len producenti, ale aj poslanci v Bruseli. Tam je dotovaná iniciatíva European DocuZone, ktorá vznikla pod mottom "nečakať na to, čo nám nadiktujú americké štúdiá." DocuZone má partnerov v Holandsku, Belgicku, Škótsku, Rakúsku, Slovensku, Portugalsku a Španielsku a chce vybudovať server napojený satelitne na 175 digitálnych projektorov. Postupne chce zriadiť moderné play-out centrum, ktoré sa bude zaoberať digitalizáciou a šifrovaním programu.
Niektorí filmári, napríklad producent Tom Remlov z Nórska, si myslia, že európska digitalizácia sa nevyvinie tak jednoducho. Popri Microsofte a Kodaku sa v budovaní digitálnej siete angažuje firma Boeing, ktorá má rozhodujúce slovo v americkom zbrojárskom priemysle. Tým by sa audiovizuálna kultúra mohla dostať pod priamu kontrolu Spojených štátov. "Tejto centralizácie a začínajúcej sa kontroly nad filmom by sme si mali byť vedomí," povedal Remlov.
Pre festival krátkych filmov však nebol zaujímavý len supermoderný vývoj informačných technológií. Viac rezonovala túžba po nezávislých, alternatívnych filmoch, a tak tu bola veľmi dobre prijatá snímka Róberta Švedu Cez prah. Pomalý, tichý príbeh o rodine, ktorá sa po smrti deduška vracia do sedliackeho domu a stretáva starých známych, patril medzi tie diela, ktoré vracajú film tam, kde pôvodne býval - k hľadaniu umeleckého tvaru.
Porotu dojal aj Milan Balog. Jeho film 1.35, ktorý popisuje návrat utečenca pred sovietskou okupáciou späť do Československa po tridsiatich rokoch, získal Cenu televízie Arte. Porota ocenila jeho "schopnosť vyjadriť vplyv politiky na osobný život."
Autor: Oberhausen(Autor je filmový publicista)