Brusel 7. mája (TASR) Európska komisia rozšírená o desať nových členov dnes na prvom zasadnutí v 30-člennej podobe rokovala o pripravovanom finančnom výhľade EÚ na roky 2007-13 a európskej ústave, ktorú chce únia schváliť najneskôr na júnovom summite v Bruseli.
Do diskusie zapojilo viacero komisárov z nových členských krajín, vrátane slovenského zástupcu Jána Figeľa. Podľa neho diskusia o finančnom výhľade ukázala, že celé kolégium obhajuje názor, že ak si únia stanovila ambiciózne ciele, mala by ich aj zabezpečiť zdrojmi.
"Limitovaná úspora vo forme (výdavkov) nie 1,1 percenta HDP, ale iba na jednom percente HDP, predsa nemôže riešiť aktuálne problémy veľkých európskych ekonomík. Tam sú potrebné zásadné reformy a tie môžu priniesť viac rastu a samozrejme aj viac priestoru pre finančnú solidaritu," povedal Figeľ novinárom na margo požiadavky viacerých krajín obmedziť rozpočtové výdavky únie na jednom percente HDP.
Komisia vo svojom prvom návrhu predpokladá v období 2007-13 s priemernými výdavkami 1,14 percenta HDP, v nasledujúcich týždňoch začne predkladať viaceré čiastkové návrhy k jednotlivým oblastiam tak, aby úplný legislatívny návrh mohla predložiť v júli.
V diskusii o európskej ústave komisári vyjadrili dnes želanie, aby sa ju podarilo prijať najneskôr na summite 17.-18. júna v Bruseli. Viacerí zároveň podľa hovorcu EK vyjadrili obavy z niektorých bodov pracovného dokumentu, ktorý predložilo tento týždeň na technické rokovania írske predsedníctvo v EÚ.
Niektoré jeho prvky podľa EK môžu narušiť vnútorný trh, slobodný pohyb osôb, spoločnú obchodnú politiku či oblasť energetiky, isté znepokojenie vyvoláva tiež spôsob ratifikácie ústavy v niektorých členských štátoch. Podľa zdrojov EK sa očakáva, že osem až deväť krajín predloží ústavu na ratifikáciu svojim občanom v referendách.
"Osud tohto dokumentu je dnes v rukách vlád a ich zástupcov, ale následne aj parlamentov a občanov," pripomenul komisár Figeľ, podľa ktorého skutočnosť, že stále viac krajín sa rozhodlo alebo uvažuje o referende o ústave, vyvoláva potrebu oveľa intenzívnejšej komunikácie.