BRATISLAVA 9.mája (SITA) - Prvú vedeckú publikáciu o Rómoch "40 rokov romistiky na Slovensku" uvedú do knižného sveta v utorok 11. mája v Pálffyho paláci v Bratislave. Súčasťou informačného dňa bude prezentácia odborných prác publikovaných za posledných 40 rokov pracovníkmi Slovenskej akadémie vied (SAV). Počas pár hodín sa účastníci od prednášajúcich dozvedia, odkiaľ a kedy Rómovia prišli, prečo je v strednej a juhovýchodnej Európe najviac Rómov, to, či sú slovenskí Rómovia kočovníci alebo ako vznikali rómske osady a aký je ich folklór. Odborníci sa nevyhnú ani debate o sociálnej situácii Rómov, odhalia, čo sú mýty a čo realita, porozprávajú o predsudkoch a o dôvodoch, prečo podnikatelia nezamestnajú Rómov. Prednášky a diskusie v blokoch budú simultánne prekladané do angličtiny.
Zakladateľkou romistiky na Slovensku je popredná slovenská etnografka, vedecká pracovníčka vtedajšieho Národopisného ústavu SAV Emília Horváthová. Pred štyridsiatimi rokmi, v roku 1964, vydala historicko-etnografickú monografiu Cigáni na Slovensku. V publikácii zúročila svoje desaťročné terénne výskumy, pri ktorých navštívila Rómov v 45 lokalitách. V období ďalších dvadsiatich rokov bola rómska problematika v súvislosti so štátnou politikou asimilácie "občanov cigánskeho pôvodu" tabuizovaná. Vedecké práce romistov, napríklad historika Ctibora Nečasa, alebo lingvistky Mileny Hübschmannovej, preto vychádzali v malom náklade v regionálnych periodikách alebo v zahraničnej odbornej literatúre. Prelomovou udalosťou sa stalo uvedenie programu Viliama Grusku "Ľudia z rodu Rómov" na Folklórnom festivale vo Východnej v roku 1986, kedy boli Rómovia po prvý raz predstavení ako samostatné etnikum s vlastnými dejinami, jazykom a kultúrou.
Rómskou problematikou sa dnes systematicky zaoberajú historička Anna Jurová, etnológ Arne B. Mann, sociológ Michal Vašečka a ďalší vedeckí pracovníci, historici, etnológovia, lingvisti, sociológovia či politológovia. Výsledky svojho bádania publikujú v odbornom romistickom časopise Romano džaniben, ktorý vychádza v Prahe, v samostatných publikáciách a zborníkoch.
Informačný deň v Pálffyho paláci pripravila SAV - Ústav etnológie, Združenie podnikateľov Slovenska, Nadácia otvorenej spoločnosti (OSF), Fórum donorov a Komunitná nadácia.
Agentúru SITA informovala Ľubica Turčanová z OSF.