V detských domovoch je v súčasnosti asi 3000 detí. Dočkajú sa náhradných rodičov? FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Ľudia zo spoločnosti Úsmev ako dar hovoria, že mnohí rodičia by si aj chceli adoptovať dieťa, nevedia však, ako začať. Boja sa tiež čohosi nového, neznámeho, čo so sebou môže priniesť starostlivosť o dieťa iného. Na niekoľko najčastejších otázok sa vám pokúsime dať odpoveď.
Chceli by sme si s manželom osvojiť dieťa, obávame sa však, či by sme starostlivosť oň zvládli. Predsa len, byť biologickým rodičom je iné, ako byť náhradným rodičom.
Tento pocit je úplne normálny, a má ho väčšina rodičov, uvažujúca o osvojení dieťaťa. Aby ste sa správne rozhodli, mali by ste si "vyskúšať", ako sa budete v novej úlohe cítiť. Spoločnosť priateľov detských domovov preto ponúka všetkým záujemcom o niektorú z foriem náhradnej rodinnej starostlivosti výcvikový program PRIDE, ktorý sa skladá sa z tridsiatich hodín, rozdelených po deväť stretnutí. Účastníciky poplatok za absolvovanie výcviku je do tisíc korún. Program je stavaný na zážitkovej forme, aby jeho účastníci mohli 'precítiť', ako sa asi cíti dieťa, ktoré žije mimo rodiny. Na stretnutiach sa účastníci dozvedia, ako prekonávať smútok dieťaťa, ako si stanoviť pravidlá v jeho výchove, či ako plánovať s dieťaťom jeho budúcnosť. Absolvovanie výcviku vám môže pomôcť pri rozhodovaní stať sa náhradným rodičom.
Počula som, že existujú aj iné formy náhradnej rodičovskej starostlivosti, nielen adopcia (osvojenie). Je to pravda?
Okrem adopcie je možné mať dieťa napríklad v pestúnskej starostlivosti . Tá je vhodná pri deťoch, ktoré nie sú právne voľné (rodičia ich občas prídu navštíviť, prípadne im raz za rok pošlú list či zavolajú), a teda nemôžu byť osvojené. Dieťa v pestúnskej starostlivosti žije v rodine pestúnov, ale nemá ich priezvisko, a môže sa stýkať aj so svojimi rodičmi. Pestún má od štátu nárok na jednorazový alebo opakovaný príspevok na úhradu potrieb dieťaťa , a na odmenu pestúna, ktorá je vyplácaná mesačne vo výške 1,5 násobku životného minima.
Okrem pestúnskej starostlivosti možno požiadať o zverenie dieťaťa do výchovy iného občana . Táto forma náhradnej výchovy sa využíva najčastejšie v prípadoch zverenia dieťaťa do výchovy starých rodičov alebo blízkych členov rodiny.
Ak máte príslušné vzdelanie, nechcete sa viazať súdnym rozhodnutím, môžete vytvoriť domov dieťaťu, ktoré nemôže žiť vo vlastnej rodine, a to ako profesionálny rodič . V tomto prípade však ide o pracovno-právny vzťah, nejde totiž o náhradnú rodinnú starostlivosť, ale o ústavnú starostlivosť. Stanete sa zamestnancami detského domova a budete dostávať výplatu. Ako profesionálny rodič sa môžete starať o deti, ktoré majú nariadenú ústavnú starostlivosť, v prostredí vašej rodiny - maximálne však o tri.
Kde sa osvojenie detí vybavuje a čo k nemu treba?
Všetky bližšie informácie môžete dostať na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny v mieste vášho bydliska. Tu sa aj adopcie či pestúnstvo vybavujú. Potrebujete k nim doložiť správu o zdravotnom stave, údaje o vašom príjme, správu o vašom sociálnom zázemí (pripraví sociálny pracovník), výpis z registra trestov, doklad o štátnom občianstve, posudok žiadateľa od akreditovaného psychológa. Po uzavretí vašej dokumentácie bude vaša žiadosť postúpená na odbor sociálno-právnej ochrany detí a rodiny vo vašom krajskom meste, kde budete evidovaný ako žiadateľ a zapísaný do evidencie žiadateľov.
Môžem si dieťa vybrať alebo mi nejaké určia?
V dotazníku, ktorý vypíšete, sa vás pýtajú na základné údaje o dieťati, ktoré si chcete osvojiť. Všeobecne však platí, že by ste si nemali dieťa "vyberať" ako tovar v obchode. Denisa Sarkozyiová zo spoločnosti Úsmev ako dar hovorí, že najlepšie je, ak si rodičov vyberie dieťa, a nie naopak. Napríklad sa im stalo, že rodičia boli rozhodnutí pre chlapčeka, ale podišlo k nim dievčatko a opýtalo sa: "Teta, a ty budeš mojou mamou?" A všetko bolo rozhodnuté.
Ako dlho trvá vybavenie všetkých formalít?
Je to rôzne, pretože celý proces závisí od viacerých vecí: od toho, kedy bude niektoré dieťa právne voľné, ako dlho bude prebiehať súd, a podobne. Spravidla však trvá asi pol roka až rok.
(sr)
Prehľad počtu umiestnených detí v náhradnej starostlivosti
Rok 1998 1999 2000 2001 2002
v detských domovoch 3738 3589 3637 3493 3247
v špeciálnych základných školách internátnych 762 773 781 800 1248
s nariadenou ústavnou a rodinnou výchovou 6218 6184 6121 6888 6772
Zdroj: MPSVR
Viac informácií sa môžete dozvedieť na novej internetovej stránke www.nahradnarodina.sk , ktorú spustí Spoločnosť priateľov detských domovov už o niekoľko dní - 25. mája.