KREMNICA – Majiteľka prítulného ryšavého kocúra bola určite prekvapená, keď ju jej maznáčik napadol a poškriabal. Agresívne správanie inak pokojného zvieraťa jej bolo podozrivé, a tak o ňom okamžite upovedomila mestskú políciu v Kremnici. Kocúra usmrtili a veterinári už na druhý deň na základe laboratórnych výsledkov informovali vedenie mesta, že bol besný.
Nie je to prvý prípad besnoty v katastri mesta v posledných rokoch. Už vlani vošla besná líška do jedného z dvorov, kde napadla psa. V okrese Žiar nad Hronom zaznamenali na odbore epidemiológie Štátneho zdravotného ústavu od roku 1995 nárast prípadov besnoty.
Práve v oblasti Kremnice je počet ochorení na besnotu divo žijúcich i domácich zvierat pomerne vysoký. Aj po potvrdení besnoty v prípade spomenutého kocúra tu začali platiť veterinárne opatrenia, ktoré potrvajú tri mesiace. Ak sa počas sledovaného obdobia nezistí nový prípad ochorenia, bude možné zrušiť ich.
Veterinári vyzvali obyvateľov, ktorých mohol kocúr poškriabať alebo s ním prišli inak do kontaktu, aby vyhľadali lekára. Preventívne opatrenia a očkovanie sú jediným účinným prostriedkom proti ochoreniu, ktoré sa pri prenose na človeka vždy končí smrťou.
Besnota je vírusová encefalitída prenosná zo zvieraťa na zviera alebo zo zvieraťa na človeka. Inkubačný čas ochorenia je rôzne dlhý – najčastejšie od 20 do 60 dní, ale môže byť aj kratší, prípadne dlhší. V niektorých prípadoch môže trvať i niekoľko rokov. Najčastejšími klinickými príznakmi býva hydrofóbia, nepokoj, horúčka, vracanie, pocit nedostatku vzduchu. Epidemiológovia upozorňujú, že najúčinnejšou ochranou po kontakte s podozrivým zvieraťom je včasné preventívne očkovanie.