
V noci pred sviatkom Všetkých svätých zlomil silný vietor lipu pri hrobe slovenského básnika Jána Botta na evanjelickom cintoríne v Banskej Bystrici. Obrovský konár zničil niekoľko hrobov, ale našťastie nikoho nezranil.
FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
TRNAVA – Miestom posledného odpočinku v Trnave nie sú len cintoríny, ale aj krypty pod kostolmi v centre mesta. V podzemí sú uložené telesné pozostatky vysokých cirkevných hodnostárov a členov jednotlivých rádov.
Jediná krypta, v ktorej sa ešte pochováva, je podľa znalca trnavského podzemia Reného Gajdošíka pod Kostolom sv. Anny na Hviezdoslavovej ulici, tesne pod Trojičným námestím. „Krypta je pod celým kostolom, vchádza sa do nej z kláštora. Na pochovávanie členiek rádu uršulínok slúžila do roku 1950,“ tvrdí Gajdošík. Po návrate majetku Rádu sv. Uršule bola krypta renovovaná a takmer po polstoročí, v roku 1999 sa v nej konal prvý pohreb. Na sviatok Všetkých svätých býva sprístupnená verejnosti.
V tento deň sprístupňujú päťdesiat metrov dlhú dvojchodbovú kryptu aj františkáni pod Kostolom sv. Jakuba. Okrem členov rádu je tam pochovaná aj šľachtičná Zuzana Forgáčová.
Pre verejnosť neprístupná je krypta pod Katedrálou sv. Jána Krstiteľa. „Pred zhruba dvadsiatimi rokmi sa do nej prebúrali vojaci z vedľajších kasární. Vzácne sarkofágy rozpílili a odniesli do zberných surovín. Kosti porozhadzovali, steny postriekali vulgárnymi nápismi,“ hovorí Gajdošík. Za kov dostali údajne necelých sto korún. Páchateľov síce našli a odsúdili, ale pozlátené olovené sarkofágy rodiny Esterházyovcov boli nenávratne zničené.
Pod farským Kostolom sv. Mikuláša sú dve krypty. V staršej sú uložené telesné pozostatky viacerých arcibiskupov vrátane Mikuláša Oláha, zakladateľa seminára. Krypta je od 18. storočia neprístupná. Druhá krypta vznikla v roku 1717. Pochovaní sú v nej kanonici, farári a mešťania. Kryptu zatvorili v roku 1850. (tasr)