
Saxofonista Vratislav Brabenec.
FOTO - ITA FILM
„Turné venujeme spomienke na Mejlu a súčasne je prezentáciou nášho nového cédečka Líně s tebou spím,“ povedal pre SME klávesista Josef Janíček. Okrem neho tvoria súčasnú zostavu Jiří Kabeš, Vratislav Brabenec, Joe Karafiát, Ivan Bierhanzl, Ludvík „Eman“ Kandl a Eva Turnová. „Myslím, že aj toto zloženie a jeho umelecký prejav zodpovedá starému dobrému duchu Plastikov.“
Druhou slovenskou zastávkou Plastikov bude 21. novembra Bratislava, kde odohrajú koncert pri príležitosti slovenskej premiéry filmu režisérky Jany Chytilovej The Plastic People of the Universe - Príbeh skupiny, ktorá proti svojej vôli tvorila dejiny. Hoci kapela bola v minulom režime symbolom protestu, slogan filmu verne vystihuje jej históriu. „My sme boľševikov nechali žiť a čakali sme, že oni nechajú žiť nás,“ vravia členovia skupiny, ktorá snívala o muzikantskej sláve. Ani rok jej vzniku - 1968, akokoľvek sa tá súvislosť natíska, nesúvisel s okupáciou Československa.
Cesta k nálepke politických mučeníkov nebola dlhá. Hudobná i textová originalita, neochota robiť ústupky a kompromisy s vtedajším režimom prinášali permanentné perzekvovanie, zákazy koncertov, konflikty s políciou. V roku 1976 napokon vyvrcholili uväznením a odsúdením niekoľkých členov skupiny.
Nasledoval logický zostup do podzemia. „Hrozné hudobné nedostatky, ale ten duch - to bolo ono!“ napísal básnik Ivan „Magor“ Jirous. „Ja píšem riekanky, oni im dávajú monumentálny rozmer,“ povedal Egon Bondy, v sedemdesiatych rokoch veľký guru vtedajšieho českého ungergroundu. Túto scénu začali spolutvoriť tajné súkromné koncerty. The Plastic People of the Universe sa stali jej oprávneným symbolom. „Underground vytvárajú ľudia, ktorí pochopili, že vnútri legality sa nedá nič zmeniť a ktorí sa ani neusilujú do legality vstúpiť,“ tvrdí Jirous.
Proces s Plastikmi mal veľký ohlas medzi českými disidentmi a prispel k vzniku Charty 77. Neskôr Plastici koncertovali a nahrávali na Hrádečku u Václava Havla. V roku 1981 ŠtB v Českej Lípe podpálila dom, v ktorom skupina koncertovala, Jirous išiel opäť za mreže, Brabenec bol donútený emigrovať.
Legendu Plastikov obnovil po revolúcii až Václav Havel: koncertom k dvadsiatemu výročiu Charty 77 na Pražskom hrade. Súčasťou comebacku je aj dnešný koncert v Košiciach. „Cítim čosi hlboko oslobodzujúce, očistné, povznášajúce a svojím spôsobom spásonosné v tom, že tu je bolesť života takto tvrdo vykričaná, sugestívne sprítomnená a varovne zjavená,“ napísal kedysi o Plastikoch Havel.