V Istanbule vrcholia prípravy na Veľkú cenu Eurovízie 2004

Istanbul 11. mája (TASR) - Tradičná pesničková súťaž Veľká cena Eurovízie sa po vlaňajšom víťazstve tureckého súťažného príspevku v lotyšskej Rige uskutoční ...

Istanbul 11. mája (TASR) - Tradičná pesničková súťaž Veľká cena Eurovízie sa po vlaňajšom víťazstve tureckého súťažného príspevku v lotyšskej Rige uskutoční v sobotu po prvý raz na území krajiny červeného polmesiaca. Ďalšou premiérou v histórii podujatia bude kvalifikácia, v ktorej si vo štvrtok večer iba 10 z 22 účastníkov vybojuje vytúžený postup do sobotňajšieho finále, kde ich doplní 14 nasadených krajín.

Za favoritov považujú stávkové kancelárie Nemecko a Švédsko, ktoré budú reprezentovať Max s baladou Stefana Raaba Canďt Wait Until Tonight a Lena Philipssonová s piesňou Det gör ont. Škandinávsky súťažný príspevok má istú výhodu, že sa vo finále predstaví so štartovným číslom 24, teda v úplnom závere súťaže, nemecký bude mať vo finále štartovné číslo 8.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Iné starosti majú v súčasnosti súťažiaci z 22 krajín, ktorých piesne musia prejsť štvrtkovým kvalifikačným sitom v poradí Fínsko, Bielorusko, Švajčiarsko, Lotyšsko, Izrael, Andorra - debutant súťaže, Portugalsko, Malta, Monako, Grécko, Ukrajina, Litva, Albánsko, Cyprus, Macedónsko, Slovinsko, Estónsko, Chorvátsko, Dánsko, Srbsko a Čierna Hora, Bosna a Hercegovina a Holandsko.

Veľké, medzinárodne uznávané hviezdy v súťaži, podobne ako zväčša v posledných rokoch, absentujú. Neznamená to však, že by sa nemohli zrodiť z účastníkov ostro sledovaného songcontestu 2004. O to väčšia škoda, že medzi účastníckymi krajinami chýba aj tentoraz Slovenská republika.

Účasť vo finále majú bez kvalifikácie zaručenú (v poradí, v akom sa predstavia v sobotu) Španielsko, Rakúsko, označované za najväčšieho outsidera konkurencie, Nórsko, Francúzsko, Nemecko, Belgicko, Rusko, Island, Írsko, Poľsko, Veľká Británia, Turecko, Rumunsko a Švédsko.

SkryťVypnúť reklamu

Víťazstvo v posledných ročníkoch pesničkovej súťaže vybojovali v roku 2000 v švédskom Štokholme Olsen Brothers (Dánsko) s piesňou Fly On The Wings Of Love, o rok neskôr v Kodani Tanel Padar, Dave Benton a 2XL v zastúpení Estónska s hitom Everybody, v roku 2002 v Talline Marie N (Lotyšsko) so skladbou I Wanna a vlani v Rige Sertab Erenerová (Turecko) s piesňou Everyway That I Can.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  5. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  6. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  7. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  8. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 247
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 666
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 199
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 580
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 385
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 209
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 833
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 767
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu