Banská Štiavnica 11. mája (TASR) - S čínštinou sa dnes začali zoznamovať približne štyri desiatky žiakov banskoštiavnickeho Gymnázia Andreja Kmeťa. Do jej tajov ich zaúča lektor a profesor špecializujúci sa na vyučovanie cudzincov Geng Youquan. Na Slovensku, kam zavítal po prvýkrát, mal premiéru.
"Začali sme s pokusným vyučovaním tohto pre nás netradičného jazyka. Týždenne po štyri vyučovacie hodiny. Od začiatku budúceho školského roku však bude čínština pre tých študentov, ktorí sa ju rozhodnú študovať, povinným predmetom. Sme prvým gymnáziom na Slovensku, kde sa tento pre nás stále exotický jazyk bude vyučovať," uviedol pre TASR riaditeľ spomínanej školy Emil Mázik.
Profesor Geng Youquan si so svojimi žiakmi, ktorí zatiaľ nevedia žiadne čínske slovo, rozumie. Pedagóg i študenti totiž ovládajú angličtinu. Onedlho však s nimi mieni komunikovať najmä po čínsky. Dnes na prvej hodine ich v tomto jazyku nenaučil žiadne slovo. "Musia si najprv zvyknúť vyslovovať čínske hlásky, ktoré v slovenčine neexistujú. Podobne aj rôzne zvuky potrebné pre komunikáciu v našom jazyku. Až potom sa začneme učiť nie jednotlivé slová, ale výrazy ako napríklad "Dobrý deň!", "Ako sa máte?" a podobne", prezentoval Geng Youquan pre TASR svoj zámer.
Lektora čínštiny sa vedeniu banskoštiavnickej školy podarilo získať za pomoci Veľvyslanectva Čínskej republiky na Slovensku a predstaviteľov mesta. Riaditeľ Mázik uviedol, že už dávnejšie mu zariadili byt, získali súhlas z príslušného úradu práce na jeho pôsobenie na Slovensku a zaplatili za neho i zdravotné poistenie. Pôvodne totiž uvažovali, že s výučbou čínštiny začnú už vlani, zabránili im v tom však administratívne prekážky. Od budúceho školského roku plánujú v Gymnáziu A. Kmeťa vytvoriť aspoň dve desať až dvanásťčlenné skupiny žiakov, pre ktorých by bola čínština povinným predmetom. Ďalším umožní jeho vedenie študovať tento jazyk nepovinne. Učiť sa ho budú môcť i žiaci z iných škôl, ktorí sa rozhodnú prestúpiť do Banskej Štiavnice, kde na gymnáziu teraz študuje vyše 480 dievčat a chlapcov. Podľa Mázika budú štúdium čínštiny propagovať nielen medzi študentmi ale aj prostredníctvom Akadémií vzdelávania vo Zvolene a v Žiari nad Hronom. Vážny záujem naučiť sa po čínsky formou kurzov už totiž prejavili aj dvaja podnikatelia.