BRUSEL 11. mája (SITA) - Nové členské štáty EÚ vrátane Slovenska môžu ťažiť z finančnej podpory vedeckých projektov od Európskej komisie v rámci Šiesteho rámcového programu EÚ pre vedecký rozvoj. Toto môže umožniť ich vedeckým kapacitám, aby sa zúčastňovali na zaujímavých projektoch aj doma a neboli nútení odísť z finančných dôvodov do „exilu“ na lepšie platené vedecké miesta v západnej Európe. Pre agentúru SITA to v utorok skonštatoval európsky komisár pre výskum Philippe Busquin. Priznal však, že vstup do EÚ môže v tomto ohľade spôsobiť novým členom problémy a v boji proti odlivu mozgov by mali byť prijaté „špeciálne kroky“.
Rozšírenie EÚ o nové krajiny vidí Busquin ako dôležitú investíciu. „Noví členovia EÚ majú v sebe dôležitý ľudský potenciál,“ povedal Busquin na utorňajšej vedeckej konferencii s názvom Sprostredkovanie európskeho výskumu, ktorý sa zmienil o vplyve nových členských štátov EÚ na európsky výskum. Ako príklad uviedol, že najviac inžinierov sa nachádza v Poľsku. Na druhej strane však podľa komisára majú skutočne mnohé z krajín problém financovať vedu a výskum. Busquin tiež zhodnotil, že aj po vstupe nových krajín pripadá stále na 1000 obyvateľov EÚ 5,6 vedeckých pracovníkov. Avšak, ako spresnil, vzhľadom na komunistickú minulosť, má väčšina nových členských krajín dosť „vedcov“, ktorí sa serióznym výskumom v skutočnosti nezaoberali.
Šiesty rámcový program EÚ zameraný na výskum bol schválený Európskou radou a parlamentom v roku 2002 a skončiť by mal v roku 2006. Celkový rozpočet programu by mal byť 17,5 miliardy eur.