Brusel 12. mája (TASR) Európska komisia (EK) začne dnes voči Slovensku procedúru kvôli nadmernému deficitu verejných financií, ktorý presahuje povolené 3 % hrubého domáceho produktu (HDP).
Rovnaká procedúra sa začne aj voči ďalším piatim novým členským krajinám EÚ - Českej republike, Maďarsku, Poľsku, Malte a Cypru. Deficity ostatných štyroch nových členov Slovinska a troch pobaltských štátov - sú pod povolenou hranicou.
Komisia dnes schváli správu, v ktorej bude konštatovať, že rozpočet verejných financií na Slovensku v roku 2003 dosiahol 3,6 % HDP, čím prekročil povolenú hranicu stanovenú Zmluvou o EÚ. "Komisia preto rozhodla začať procedúru kvôli nadmernému deficitu voči Slovensku," uvedie exekutíva v dokumente, ktorý zverejnia okolo poludnia.
Správu EK posunie členským štátom únie - Rade ministrov EÚ, ktorá rozhodne, či existuje nadmerný deficit, a v prípade kladnej odpovede na základe návrhu komisie prijme konkrétne odporúčania, ako by malo Slovensko svoj rozpočet korigovať. Odporúčania pre SR by mala Rada EÚ prijať v júli.
Dnešná správa je prvým krokom v tradičnej procedúre nadmerného deficitu, ktorá vyplýva z Paktu stability a rastu EÚ. Ten všetkým členským štátom únie stanovuje povinnosť držať deficit verejných financií pod 3 % HDP.
Ak nedôjde k náprave rozpočtu v stanovenom termíne, danej krajine hrozia vysoké pokuty. Komisia bežne žiada korekciu deficitu do jedného roka.
V prípade Slovenska a ďalších nových členov však takmer určite využije možnosť takzvanej viacročnej úpravy. Vezme totiž do úvahy, že tieto krajiny nie sú členmi eurozóny, že prechádzajú štrukturálnymi reformami či reformami dôchodkových a zdravotných systémov.
Správa o SR bude konštatovať, že deficit verejných financií nie je v zmysle Paktu stability a rastu EÚ "výsledkom mimoriadnej udalosti mimo kontroly slovenských úradov" ani vážneho ekonomického zhoršenia.
Experti komisie uznávajú, že Slovensko je na tom v porovnaní s niektorými ďalšími novými členmi omnoho lepšie. Českej republike vykázal vlani Eurostat takmer 13-% deficit, Malte takmer 10-%.
Slovensko malo vlani schodok verejných financií 3,6 % HDP, tento rok ho komisia odhaduje na 4,1 a v roku 2005 má mať deficit 3,9 % HDP. Na 3 % sa chce Slovensko dostať v roku 2006.
(spravodajca TASR Robert Sermek) gl