Ženeva 2. novembra (TASR) - Spomalenie ekonomiky vo svete ohrozuje do konca budúceho roku 24 miliónov pracovných miest. Pritom takmer miliarda ľudí, čo je tretina svetovej aktívnej populácie, je bez práce, alebo má prácu len na skrátený úväzok, informuje v dnešnom čísle švajčiarsky denník Le Temps.
Od určitého času neprejde deň, aby médiá neoznámili ďalšie zrušenie pracovných miest v ktoromkoľvek rezorte. Ako najnovší príklad možno uviesť Deutsche Bank, ktorá vo štvrtok oznámila, že zruší 5 700 pracovných miest.
Príčinou týchto javov je spomalenie ekonomiky, ktoré je očividnejšie po teroristických útokoch v amerických mestách Washington a New York z 11. septembra. Dva týždne po nich len v sektore leteckej dopravy USA prepustili z práce 116 000 ľudí. Celkovo vo svete do konca tohto roku v leteckej doprave hrozí strata práce 200 000 ľuďom. Perspektívy zamestnanosti sú pomerne zlé a koniec tunela, na ktorom by malo byť svetlo, je ďaleko.
V takejto atmosfére sa vo štvrtok v Ženeve začalo Globálne fórum o zamestnanosti. Na tejto megakonferencii Medzinárodného úradu práce (BIT) sa zúčastňuje približne 700 predstaviteľov verejného a súkromného sektora a zástupcovia rôznych medzinárodných a súkromných organizácií, uvádza denník. Cieľom konferencie je zvrátiť vyššie uvedenú tendenciu, oživiť ekonomiku a zastaviť vysoké prepúšťanie z práce. Vytváranie pracovných miest sa musí dostať do stredu politiky, konštatoval ekonóm Medzinárodnej organizácie práce (ILO) Duncan Campbell.
Situácia je skutočne vážna. V 90. rokoch sa zamestnanosť zvýšila v priemere o 1,4 % ročne, kým počet aktívneho obyvateľstva sa zvyšoval o 1,7 %. Inými slovami to znamená, že svetová ekonomika vytvorila ročne približne 40 miliónov pracovných miest pre 48 miliónov nových ľudí, čo prišli na trh práce. Ak sa ekonomická aktivita a produktivita práce budú vyvíjať do roku 2010 v rovnakom tempe ako v uplynulých 10 rokoch, situácia sa stane jednoducho neudržateľnou, komentuje denník.
* 12 roi zll