Z ankety Českej tlačovej kancelárie vyplýva, že ľudia sa v informačných centrách často pýtajú aj na možnosti podnikania, dovoz tovaru alebo potrebné doklady pri cestovaní po únii.
"Väčšinu ľudí zaujíma, ako sa v únii zamestnať, čo pre to majú urobiť. Týka sa to až 70 percent opýtaných," povedala pracovníčka bratislavského strediska Euro Info Centrum, ktoré prevádzkuje Úrad vlády.
Rovnaké centrum funguje aj na inom mieste pre podnikateľov. Záujemcovia sa pýtajú najmä na Veľkú Britániu a Írsko.
Podobnú štruktúru otázok hlásia aj z Európskeho informačného centra pri zastúpení Európskej komisie v Bratislave.
"Často sa nás pýtajú aj na podmienky štúdia v zahraničí, poberanie sociálnych dávok a detských prídavkov," povedala Viera Uhlárová z centra.
Veľa otázok sa týka aj dovozu ojazdených vozidiel a vyhostenia z danej krajiny pre nelegálnu prácu.
"Ľudí najviac zaujíma všetko, čo sa týka práce, poistenia a vôbec života v zahraničí," povedala pracovníčka Európskeho informačného centra regiónu Nitra.
Toto informačné centrum je zamerané najmä na poľnohospodárstvo, takže odpovedá aj na množstvo otázok napríklad o platbách z európskych fondov.
Na možnosti zamestnania v zahraničí sa pýtajú viac než dve tretiny ľudí aj v Informačnom centre v Žiline.
Zástupcovia obcí a podnikatelia sú často zvedaví aj na európske štrukturálne fondy.
Prešovské Euro Info Centrum, ktoré slúži predovšetkým podnikateľom, často informuje aj o podmienkach pri platení dane z pridanej hodnoty v cudzine, alebo o možnosti založenia firmy.
Bez ohľadu na vysoký záujem o prácu v zahraničí a viac než 15-percentnú nezamestnanosť zatiaľ zo Slovenska podľa dostupných informácií neprúdia veľké davy ľudí do Británie, Írska ani Švédska.
Špekulácie o hromadnom odchode Rómov zahraničné úrady zatiaľ nehlásili. (čtk)