BRATISLAVA 13. mája (SITA) - Prezident Rudolf Schuster a apoštolský nuncius Henrik Nowacki dnes po vyše troch rokoch od prijatia základnej Zmluvy medzi Slovenskom a Svätou Stolicou podpísali jej druhý dodatok, ktorý sa týka náboženskej výchovy a vzdelávania. Obdobnú dohodu následne podpísali v Prezidentskom paláci spolu s hlavou štátu aj predseda parlamentu Pavol Hrušovský a premiér Mikuláš Dzurinda so zástupcami 11 registrovaných cirkví a náboženských skupín. Na základe podpisu oboch dokumentov sa tak bude môcť už od septembra začať vyučovať na prvom stupni základných škôl náboženstvo ako povinne voliteľný predmet v alternácii s etickou výchovou.
Podpísanie dohôd je podľa prezidenta Schustera dôkazom toho, že ekumenizmus na Slovensku funguje a uplatňuje sa v praxi. Podľa neho môže byť naša krajina v tomto smere príkladom aj pre iné štáty Európskej únie, či mimo nej. Zároveň si však želá, aby sa dohody naplno uplatňovali aj v praktickom živote. Minister školstva Martin Fronc zdôraznil, že podpísanie oboch dokumentov prispeje k "vzájomnému poznaniu sa, rešpektovaniu a tolerancii, a tak sa zlepší aj spolunažívanie našich občanov." Po ich naplnení sa budú môcť mladí ľudia vzdelávať v duchu právd, ktoré jednotlivé cirkvi hlásajú a vyznávajú, na základe slobodného rozhodnutia rodičov, dodal Fronc. Zároveň pripomenul, že takúto výsadu generácie v minulosti nemali. Boli sme totiž krajinou, kde sa o viere neraz nemohlo ani hovoriť a mnohí v minulosti boli pre svoje náboženské presvedčenie prenasledovaní.
"Po páde totality hoci veľmi pomaly, ale predsa, krok za krokom sa naša spoločnosť dostáva do demokratických vzťahov", dôkazom je podľa predsedu Konfederácia biskupov Slovenska Františka Tondru aj podpis spomenutých právnych dokumentov. Ako dodal Tondra, v spoločnosti demokratických vzťahov berú jej predstavitelia na vedomie nielen pluralizmus životných postojov, ale zároveň chcú aj rešpektovať práva jednotlivcov i zoskupení, teda v tomto prípade cirkví a náboženských spoločností. Generálny biskup evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku Július Filo vníma naplnenie dohôd ako dobrý krok na to, aby "sme mohli byť v budúcnosti zdravo vyživovaní, a tak aj lepšie obstáť." Vo výchove mladých ľudí by totiž nemali chýbať ani duchovné