Chystáte sa v lete cestovať po únii?

Blíži sa leto a mnohí mladí ľudia sa chystajú cestovať - niektorí za letnou brigádou, ďalší na jazykový kurz a niektorí len tak, na výlet. "Chceme ísť s kamarátmi stopom cez Európu. Chceme vyskúšať, či nám bude naozaj stačiť pri cestovaní len občiansky .

Doba hraníc minula. Mnohí mladí Slováci cestujú do sveta za prácou, zábavou alebo do školy. A mladí Európania prichádzajú k nám. Dan a Karleen (sediaci) sú Belgičania, ale momentálne študujú na Vysokej škole dopravnej v Žiline a Slovensko sa im páči. Vlado ide zas domov - do Británie. Pred piatimi rokmi tam začal študovať a zostal, lebo Londýn ho očaril.

Blíži sa leto a mnohí mladí ľudia sa chystajú cestovať - niektorí za letnou brigádou, ďalší na jazykový kurz a niektorí len tak, na výlet. "Chceme ísť s kamarátmi stopom cez Európu. Chceme vyskúšať, či nám bude naozaj stačiť pri cestovaní len občiansky preukaz," hovorí Peter Vaňo z Košíc.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V súvislosti so vstupom do Európskej únie sa na ministerstvo školstva obracia čoraz viac mladých ľudí, ktorí chcú vedieť viac o živote v Európskej únii. "Môžem v Írsku popri štúdiu pracovať? Budem ešte potrebovať študentské víza do Británie? Môžem ísť do Nemecka len tak, bez pasu?" pýtajú sa študenti.

Na ministerstve zahraničných vecí zvýšený záujem o informácie nepociťujú, pretože ten je podľa nich dlhodobo rovnako veľký.

"Za prvé štyri mesiace sme vybavili 600 žiadostí o poskytnutie informácií tohto typu," povedal SME Ivan Horský z tlačového oddelenia ministerstva. Prekvapuje ho však, že informovanosť ľudí je napriek tomu stále slabá. "Všetci sa tisíckrát pýtajú to isté. Je to úplne nepochopiteľné! Zrejme nikto nič nečíta, nič nepočúva, študenti sa nepozrú ani na tie propozície, čo im dajú v škole. Človek by si myslel, že žijeme v nejakej zapadlej doline," sťažuje sa Horský. Podľa neho totiž majú mladí ľudia dosť možností, ako potrebné informácie získať. "Všetky informácie o vízových povinnostiach sú napríklad zavesené aj na našej webstránke," povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Denník SME však zistil, že s informovanosťou o únii majú problém aj niektoré informačné centrá. V Euro info centre nám napríklad povedali, že študenti budú do niektorých krajín únie potrebovať študentské víza. "Asi do Nemecka a Švédska, to by vám vedeli lepšie povedať na príslušných ambasádach," povedala nám jeho pracovníčka. Pri overovaní tejto informácie nám napokon na Úrade vlády upresnili, že Dánsko, Grécko a Španielsko si v tejto oblasti uplatnili prechodné obdobie. Určitý čas teda budú v týchto krajinách študenti pri štúdiu potrebovať študentské víza. (sr)

Poradíme vám, kde musíte mať pas, aj kde vízaPo našom vstupe do Európskej únie sa zmenili niektoré naše vízové povinnosti k jednotlivým krajinám. Viete, kde budete potrebovať pas, kam víza, a ako to bude pre študentov?

SkryťVypnúť reklamu

Namiesto pasov občianske preukazy

Ako nám potvrdili na bezplatnej linke Euro info centra, pri návšteve žiadnej z členských krajín už nebudete potrebovať pas ani víza. Výnimkou je Dánsko, ktoré už informovalo, že pasy vyžadovať bude, pretože v našich občianskych preukazoch nie je uvedená štátna príslušnosť.

Preukazovať pasom sa nemusíme ani vo Švajčiarsku, hoci nie je členom Európskej únie. "Na cestu do Švajčiarska stačí občiansky preukaz, a to už dlhší čas," potvrdili nám na tlačovom oddelení ministerstva zahraničných vecí.

Ministerstvo posielalo vzor našich občianskych preukazov do všetkých krajín únie, niektorí hraniční policajti ich však ešte nemusia spoznať. Preto si v prvých mesiacoch po rozšírení pre istotu zoberte na cesty po únii aj pas.

SkryťVypnúť reklamu

Ostatné krajiny na vízach trvajú

Stali sme sa členmi Európskej únie, preto nás zaujímalo, či nám víza odpustia krajiny, do ktorých mladí ľudia radi a často cestujú. USA ani Austrália však svoje podmienky voči nám nezmenili: naďalej trvajú na vízovej povinnosti, a to pre turistov aj študentov.

Tlačová atašé americkej ambasády Barbara Žigli povedala, že na to, aby sme mali bezvízový styk s USA, by sme sa museli zúčastniť programu Vzdania sa víz. "Samo členstvo v únii nezaručuje jeho splnenie," povedala. Slováci sú podľa nej v rovnakom postavení ako občania väčšiny štátov sveta. "Na svete existuje takmer 200 nezávislých štátov, ale len 27 z nich, sa zúčastňuje programu Vzdania sa víz, ktorý umožňuje bezvízový vstup do USA na nanajvýš 90 dní na turistiku alebo služobnú cestu," povedala B. Žigli. Z pristupujúcich krajín má bezvízový styk s USA jedine Slovinsko.

SkryťVypnúť reklamu

Paradoxne, ešte pred naším vstupom do únie nám niektoré krajiny dokonca vízovú povinnosť zaviedli. Slovensko totiž muselo zosúladiť svoj vízový režim s krajinami únie, a preto musíme žiadať víza od občanov krajín Ruska, Ukrajiny, Bieloruska, Kuby či Juhoafrickej republiky. Tieto krajiny preto na oplátku zaviedli vízovú povinnosť voči nám.

Študenti víza tiež nepotrebujú

Ak sa chystáte do únie za štúdiom, tiež vám už vo väčšine krajín bude stačiť občiansky preukaz. Študentské víza budete potrebovať iba v Dánsku, Grécku a Španielsku. "V ostatných krajinách sa študenti musia prihlásiť buď na škole, alebo na pobyt, a vtedy musia doložiť dôvod pobytu," povedala SME Marcela Grošeková, manažérka Informačného centra Slovenskej akademickej a informačnej agentúry.

SkryťVypnúť reklamu

Nečlenské krajiny podľa nej podmienky voči študentom nezmenili. "Austrália, Kanada aj USA naďalej vyžadujú víza. Slovenskí študenti sa však už na austrálskej ambasáde môžu prvýkrát uchádzať o vládne štipendiá, ktoré sú určené pre študentov z členských krajín. Musia však spĺňať podmienky pre udelenie víz," povedala M. Grošeková.

Zvyšujúci sa záujem o štúdium v únii v agentúre zatiaľ necítia. "Kto chcel ísť, nečakal na náš vstup do Európskej únie. Štúdium v zahraničí je totiž podmienené peniazmi a jazykom. Dodnes potrebujete tých 500 - 600 eur na život," hovorí Grošeková.

Menší boom však nastal v súvislosti so štúdiom vo Veľkej Británii. "Podľa nového zákona sa v Británii výška školného odvíja od príjmu rodičov. Ak je nižší ako 20 000 eur ročne, študenti majú rok bezplatné štúdium. Ale asi sa to bude meniť, lebo už prijali nový zákon zvyšujúci školné," hovorí Grošeková.

SkryťVypnúť reklamu

Veľká Británia zrušila jednostranné víza pre Slovákov ešte v decembri 2003.

Po Európe už môžeme cestovať len na občiansky preukaz

Po novom už pri cestovaní do členských krajín Európskej únie, s výnimkou Dánska, nepotrebujeme pas. Len s občianskym preukazom teda môžeme cestovať do týchto krajín:

Belgicko,Cyprus, Česká republika,  Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Írsko, Litva,Lotyšsko, Luxembursko, Maďarsko, Malta, Nemecko, Portugalsko, Rakúsko, Slovinsko, Španielsko, Švédsko, Taliansko, Veľká Británia

Na občiansky preukaz môžete už dlhší čas cestovať aj do Švajčiarska, hoci nie je členom Európskej únie. (sr)

V ktorých krajinách sa dá popri štúdiu pracovať

Hoci sme rovnoprávnym členom únie, v niektorých jej členských štátoch môžu študenti popri štúdiu pracovať bez obmedzenia, inde s obmedzením (niekoľko hodín týždenne či mesačne), a v niektorých vôbec. Podľa Euro info centra môžu študenti pracovať:

SkryťVypnúť reklamu

Bez obmedzenia v:

Írsku, Veľkej Británii, Českej republike, Cypre, Etónsku, Litve, Lotyšsku, Maďarsku, Malte, Poľsku, Slovinsku

S obmedzením vo:

Švédsku, Fínsku Dánsku. Nemecku, Francúzsku, Taliansku, Holandsku

Zákaz pracovať popri štúdiu majú naši študenti v:

Rakúsku, Španielsku, Grécku

(sr)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 320
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 855
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 687
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 201
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 651
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 412
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 733
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 569
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu