je vrcholnou inštitúciou kapitálového trhu. Bola založená 21. decembra 1990 na základe uznesenia vlády č. 370/90 z 8. júla 1990 a aktívnu činnosť začala 6. apríla 1993. BCPB je založená na členskom princípe, jej členskú základňu tvorí 30 subjektov zahŕňajúcich bankové a peňažné inštitúcie, obchodníkov s cennými papiermi a Národnú banku Slovenska.
Centrálny depozitár cenných papierov SR, a. s., bol zapísaný do obchodného registra 19. januára 2004 a kontinuálne nadviazal na činnosť predošlého Strediska cenných papierov SR, a. s. Centrálny depozitár je osobitá inštitúcia na kapitálovom trhu. Nie je organizátorom verejného trhu a nesmie ani obchodovať s cennými papiermi. Predmetom činnosti centrálneho depozitára sú informačné a obchodné služby a evidencia pre všetkých organizátorov a obchodníkov verejného trhu.
Úrad pre finančný trh (ÚFT) bol zriadený zákonom č. 96/2002 Z. z. o dohľade nad finančným trhom ako právnická osoba, ktorej sa v oblasti verejnej správy zveruje vykonávanie dohľadu nad finančným trhom v oblasti kapitálového trhu a poisťovníctva. V pôsobnosti ÚFT je dohľad nad činnosťou subjektov pôsobiacich na slovenskom kapitálovom a poistnom trhu, súčinnosť s Ministerstvom financií SR a s ďalšími právnickými a fyzickými osobami, medzinárodná spolupráca a výmena informácií. ÚFT sa za svoju činnosť zodpovedá vláde Slovenskej republiky, ktorej pravidelne predkladá správu o činnosti, o hospodárení ÚFT, o stave kapitálového trhu a správu o stave poisťovníctva.
Ďalšie subjekty kapitálového trhu vystupujúce ako investori:
- správcovské spoločnosti
investujú na kapitálovom trhu zverené prostriedky svojich klientov za účelom čo najlepšieho zhodnotenia,
- banky kupujúce na vlastný účet
takýmto spôsobom sa snažia investovať do rôznych cenných papierov a efektívne diverzifikovať zverené voľné pros-
triedky. V mnohých krajinách sa takto banky stávajú významnými akcionármi v podnikoch a týmto spôsobom sa snažia ovplyvňovať ich chod.
- poisťovne
takisto dokážu od svojich klientov naakumulovať veľké množstvo kapitálu, ktoré potom investujú do nástrojov kapitálového trhu tak, aby dosiahli čo najlepšie zhodnotenie získaných prostriedkov.
- individuálni investori
spravidla nemajú také možnosti kumulovania kapitálu ako ostatné subjekty kapitálového trhu, preto objem investícií individuálnych investorov zaostáva za inštitucionálnymi investormi. Taktiež časová a informačná náročnosť im výrazne znižuje možnosť efektívneho spravovania vlastného portfólia cenných papierov.
ĽUBOMÍR HREHOVČÍK
3L Investment Partners, s.r.o