Ako investovať na peňažných trhoch?

Pod pojmom investovanie sa v prvom rade rozumie niečo dlhodobejšie spojené s obdobím niekoľkých rokov. Ale hoci to, čo investorom zabezpečuje splnenie ich cieľov sú dlhodobejšie produkty, každý z nich musí mať k dispozícií určitú pohotovostnú rezervu ...

Pod pojmom investovanie sa v prvom rade rozumie niečo dlhodobejšie spojené s obdobím niekoľkých rokov. Ale hoci to, čo investorom zabezpečuje splnenie ich cieľov sú dlhodobejšie produkty, každý z nich musí mať k dispozícií určitú pohotovostnú rezervu tak, aby dokázal riešiť nečakané udalosti. Aká veľká má byť vaša finančná rezerva záleží od vašich finančných pomerov. Vo všeobecnosti odborníci odporúčajú finančnú rezervu vo výške 3 - 6 mesačných nevyhnutných nákladov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Súčasťou kapitálového trhu je i trh peňažný. Vyznačuje sa svojou ultra nízkou rizikovosťou, krátkymi lehotami investovania a veľmi vysokou likviditou. Tomu všetkému sú podriadené aj očakávané výnosy. Práve pre očakávané výnosy nie sú peňažné trhy vhodné na dlhodobejšie investície, sú však ideálne na umiestnenie spomínanej finančnej rezervy.

SkryťVypnúť reklamu

Bežný investor má v podstate dve možnosti ako sa stať účastníkom peňažných trhov. Prvá všeobecne známa a najvyužívanejšia je mať v banke založený bežný účet, prípadne niektorú z foriem ultra krátkeho termínovaného účtu. Druhou, podľa môjho názoru, vhodnejšou formou je investícia do peňažného fondu. Existuje aj tretia a to priamy nákup niektorého z nástrojov obchodovaných na peňažnom trhu, teda pokladničných poukážok, dlhopisov so splatnosťou do jedného roku, atď. Tento variant si však vyžaduje dosť vysoký počiatočný kapitál, čo ju stavia mimo dostupnosti bežných investorov.

V nasledujúcich riadkoch sa pokúsme priblížiť si pravdepodobne naj-vhodnejšiu formu účasti na peňažných trhoch a to peňažné fondy. Čo od nich a peňažných trhov všeobecne môžeme očakávať? Ako sa líšia od ostatných foriem investovania a podľa akých ukazovateľov si vyberať ten správny fond peňažného trhu?

SkryťVypnúť reklamu

Čo sú to fondy peňažného trhu?

Peňažné otvorené podielové fondy investujú do ultra krátkych a vysoko bonitných dlhových nástrojov peňažného trhu. Takými nástrojmi môžu byť dlhopisy, pokladničné poukážky, depozitné certifikáty, medzibankové depozitá so splatnosťou do jedného roka, atď. Vďaka tejto krátkej splatnosti a tomu, že investície sa uskutočňujú len do vysoko bonitných nástrojov emitovaných stabilnými emitentami (najčastejšie štátmi), nie sú peňažné fondy také náchylné reagovať na vývoj úrokových sadzieb a sú vhodné pre investorov, ktorí nie sú ochotní akceptovať takmer žiadne riziko a ich investičný horizont je do jedného roku.

Okrem toho, aby uľahčili narábanie s finančnou rezervou ponúkajú peňažné fondy a ich správcovia investorom aj rad ďalších výhod. Medzi ne patrí nízka minimálna hranica investície, nízke poplatky spojené s investíciou do fondu a rôzne doplnkové služby ako obsluha fondu prostredníctvom telefónu, platobné karty, atď.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo jednoducho nepoužiť bankový účet?

Hoci mnoho investorov stále chce držať určitú hotovosť na svojich bežných účtoch, peňažné fondy ponúkajú kľúčovú výhodu, ktorá ich robí výhodnejšími pre umiestnenie značnej časti finančnej rezervy. Je to ich výnosový potenciál. Fondy peňažného trhu väčšinou dosahujú vyšší výnos ako klasické bežné účty pri rovnakej dĺžke investícií. Dokonca často prekonávajú aj termínované vklady. Hoci na druhej strane treba po-dotknúť, že sú aj obdobia, kedy je výnos nižší, tie sa však vyskytujú veľmi zriedkavo a na značne ohraničené časové obdobie, väčšinou pri nečakanom náraste úrokových sadzieb. Z krátkodobého hľadiska však dokážu ťažiť s poklesu úrokových sadzieb. Treba však podotknúť, že všetky tieto náhle výkyvy ceny sú značne obmedzené a spokojne môžeme hovoriť o úrovni niekde okolo plus - mínus jedno percento.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sú úrokové sadzby na peňažnom trhu nízke, v rozvinutých a stabilných ekonomikách postačujú výnosy v peňažných fondoch na pokrytie inflácie a dosiahnutie malého zisku. Ak sú úrokové sadzby vysoké, peňažné fondy sú porovnateľné s krátkodobými dlhopisovými fondmi.

Ako bezpečné sú peňažné trhy?

Na rozdiel od bankových účtov nie sú peňažné fondy chránené zákonom na ochranu vkladov. Na druhej strane sú správcovia prísne kontrolovaný Úradom pre finančný trh a majetok fondov je úplne oddelený od majetku správcu, takže aj v prípade, že by sa správca dostal do finančných problémov majetok podielnikov musí zostať nedotknutý.

O bezpečnosti peňažných fondov sa dá hovoriť aj z hľadiska pohybu vyplácaných výnosov. Tak ako vo všetkých podielových fondoch aj v peňažných existuje riziko pohybu týchto výnosov, povahou aktív, do ktorých peňažné fondy investujú sú však tieto pohyby značne obmedzené. Preto nie je v žiadnom prípade možné, aby ste zaznamenali rovnaké straty ako napríklad v roku 2001 alebo 2002 pri investíciách do akcií.

SkryťVypnúť reklamu

Ako začať?

Vybrať si fond peňažného trhu vôbec nie je ťažké. Ak ste sa už rozhodli investovať mali by ste zvážiť aj tieto fakty:

l Pozrite sa na poplatky. Portfólio manažéri pri peňažných fondoch môžu urobiť len málo vecí na to, aby zvýšili výnos oproti trhu. Preto majú nízko nákladové fondy výhodu, ktorú je ťažké poraziť.

l Nájdite si služby, ktoré pracujú pre vás. Oboznámte sa s ďalšími výhodami a minimálnou investíciou pri každom fonde a vyberte si tú, ktorá vám najviac vyhovuje.

l Hľadajte blízko "domu". Ak máte alebo plánujete investovať do ďalších podielových fondov, zvoľte peňažný fond z rovnakej rodiny fondov. Častokrát sú presuny medzi fondmi toho istého správcu zvýhodňované.

Kedy je investícia na peňažných trhoch vhodná?

SkryťVypnúť reklamu

Samozrejme, že umiestnením finančnej rezervy sa vymenovanie vhodnosti investície na peňažných trhoch nekončí. Dá sa napríklad použiť pred blížiacimi sa veľkými výdavkami na efektívne využitie finančných zdrojov. Ak napríklad získate zdroje zo svojho stavebného sporenia a viete, že za byt budete platiť až o niekoľko mesiacov, prečo nevyužiť čas a nezískať ešte dodatočný vynos. Pri sume 500 tisíc korún, 4-percentnom ročnom výnose a 3-mesačnej lehote investície môže výnos činiť viac ako 5 tisíc Sk.

Peňažné trhy by rovnako mali tvoriť veľký podiel porfólia investorov blížiacich sa k dôchodkovému veku, prípadne tých, ktorí už v ňom sú. V tejto etape života totiž nemusí volatilita spojená s akciovými a dlhopisovými fondmi pôsobiť priaznivo.

Rovnako sú peňažné trhy vhodnou investíciou pri výraznej nestabilite ostatných nástrojov kapitálového trhu. Ak napríklad očakávaný vývoj na dlhopisových trhoch neveští nič dobré a akcie tiež momentálne nie sú bezpečné, nie je žiadnou chybou peniaze takzvane "odparkovať" na pár týždňov na peňažných trhoch.

SkryťVypnúť reklamu

PAVOL POKLEMBA

Institutional coordinator

SFM Slovakia

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 403
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 024
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 695
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 396
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 083
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 674
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 619
  8. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 1 582
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu