Preskúmajte dlhopisové fondy

Medzi ďalšie základné nástroje kapitálového trhu patria dlhopisy a dlhopisové trhy, na ktoré môže investor vstúpiť nákupom niektorého

s dlhopisov alebo prostredníctvom dlhopisového fondu spravovaného niektorou

z domácich, prípadne zahraničných správcovských spoločností. Pokúsime sa aspoň v stručnosti vysvetliť, čo potrebujete vedieť pred tým ako si vyberiete svoj dlhopisový fond, resp. dlhopis.

Čo sú to dlhopisy?

Pomôžme si porovnaním s iným investičným nástrojom a to akciou. Keď si kúpite akciu nejakej spoločnosti stávate sa jej čiastočným spoluvlastníkom. Keď si kúpite jej dlhopis vlastne tejto spoločnosti požičiavate peniaze, alebo v prípade, že si kúpite štátny dlhopis, vlastne požičiavate peniaze štátu. Táto pôžička trvá určitý vopred stanovený čas až do splatnosti dlhopisu, jeho maturity. Za túto pôžičku, ako je všeobecne zvykom, ten kto si požičal platí určitý úrok a to či už v pravidelných mesačných, prípadne ročných splátkach alebo na konci pôžičky, pri splatnosti dlhopisu. Tento úrok sa pri dlhopisoch nazýva kupón. Výška kupónov záleží od toho aké obdobie ostáva do splatnosti dlhopisov a aká je pravdepodobnosť, že spoločnosť alebo vláda daný dlh splatí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Durácia

Výnosnosť dlhopisov a teda aj dlhopisových fondov ovplyvňujú dva faktory, citlivosť na vývoj úrokových sadzieb - durácia a kredibilita emitenta (vydavateľa) dlhopisu - úverová kvalita.

Ceny pevne úročených dlhopisov sa pohybujú opačne ako úrokové sadzby. Keď úrokové sadzby klesajú cena dlhopisov rastie. Keď úrokové sadzby rastú cena dlhopisov klesá. Je logické, že ak má starý dlhopis pevne stanovený výnos a ten je vyšší ako u iných novo emitovaných dlhopisov, tak ste ochotný za ten starý zaplatiť väčšiu sumu a preto jeho cena rastie. To sa prejavuje aj v hodnote podielov dlhopisových fondov. Aby ste zistili aký dramatický môže byť pohyb hodnoty podielu fondu musíte sa po-zrieť na jeho duráciu.

Výška durácie závisí od troch ukazovateľov: splatnosti dlhopisov, peňažných príjmov plynúcich z držania dlhopisov a súčasných úrokových sadzieb.

SkryťVypnúť reklamu

Jednou zo zdanlivo nelogických vecí pri durácii je, že je rovnako ako splatnosť dlhopisu, vyjadrovaná v rokoch. Ak si kúpite dlhopis so splatnosťou 11 rokov a duráciou 8, po jedenástich rokoch môžete očakávať vyplatenie dlhopisu, ale po ôsmich rokoch sa nič nestane.

Čo teda durácia vyjadruje? Čím vyššia durácia, tým výraznejšia reakcia na zmenu úrokových sadzieb. Ak má napríklad dlhopisový fond duráciu 5 rokov, môžete očakávať 5-percentný nárast pri poklese úrokových sadzieb o jedno percento a straty na úrovni 5 percent, ak úrokové sadzby narastú o jedno percento. Takže dlhopisový fond s duráciou 4 by mal byť dvakrát rizikovejší (volatilnejší) ako dlhopisový fond s duráciou 2.

Čo teda môže napovedať durácia o vhodnosti fondu, dlhopisu. Všeobecne možno povedať, že ak sa očakáva nárast úrokových sadzieb mali by investori voliť dlhopisy a dlhopisové fondy s menšou duráciou a ak sa očakáva pokles úrokových sadzieb, sú vhodnejšie dlhopisové fondy s dlhšou duráciou. Treba však upozorniť, že nie všetko, čo sa očakáva sa v skutočnosti aj splní.

SkryťVypnúť reklamu

Úverové riziko

Ďalší dôležitý ukazovateľ spojený s dlhopismi a dlhopisovými fondmi je úverové riziko. Vyjadruje v podstate schopnosť emitenta zaplatiť jeho dlh. Ak by sme sa na to pozreli z pohľadu každodenného života, tak oveľa radšej požičiate 10 000 Sk svojej mimoriadne zodpovednej sestre, ktorá potrebuje len vyriešiť svoju finančnú situáciu do najbližšej výplaty, ako svojmu priateľovi, ktorý už piaty mesiac nemá prácu a i napriek tomu ho každý deň vidíte postávať v stávkovej kancelárii.

Rovnako to platí aj vo vzťahoch medzi firmami a investormi. Investori veľmi radi požičiavajú peniaze stabilizovaným, známym firmám, ale dvakrát si rozmyslia pôžičku firmám bez histórie alebo firmám, ktoré sa nachádzajú v ťažkej situácii.

Ukazovateľom, ktorý vám čo-to napovie o schopnosti podniku splácať svoje záväzky je rating. Ratingové agentúry ako Moody's alebo Standard & Poor's pravidelne hodnotia či už samotné spoločnosti alebo aj jednotlivé emisie dlhopisov. Rating AAA vyjadruje najvyššiu úverovú kvalitu a D najnižšiu.

SkryťVypnúť reklamu

Samozrejme, že úverové riziko má svoj vplyv i na výšku kupónu dlhopisu. Čím ma emitent horší rating tým vyšší kupón musí potenciálnym investorom ponúknuť. Preto sa napríklad niekedy môžete stretnúť s dlhopisovými fondmi s vyplácanými výnosmi na úrovni 9 percent alebo viac, pričom väčšina fondov vypláca výnos na úrovni 6 percent.

Úverová kvalita však neo-vplyvňuje len vyplácaný kupón, ale aj vývoj hodnoty majetku vo fonde, teda celkovú výkonnosť fondu. Dlhopisy s nízkym ratingom reaguju na očakávania vo vývoji ekonomiky citlivejšie ako vysoko kvalitné dlhopisy. Ak sa totiž investori obávajú recesie znamená to tiež, že sa podniky emitujúce dlhopisy s nízkym ratingom môžu skôr dostať do problémov.

Aj medzi dlhopismi a dlhopisovými fondmi teda existujú viac a menej konzervatívne investičné stratégie. Rizikovosť (volatilita) fondu investujúceho do dlhopisov s ratingom minimálne na úrovni BBB bude určite nižšia ako rizikovosť fondu investujúceho aj do dlhopisov bez ratingu. Preto je tento ukazovateľ pri výbere vhodného dlhopisu, resp. dlhopisového fondu pre toho ktorého investora mimoriadne dôležitý.

SkryťVypnúť reklamu

Aké ďalšie ukazovatele važovať pri výbere dlhopisového fondu?

Pozerajte sa na nižšie náklady. Dlhopisové fondy rovnako ako fondy peňažného trhu obyčajne z dlhodobého hľadiska zarábajú menej než akciové fondy. Náklady fondu majú teda väčší vplyv na celkovú výnosnosť. Sú jedným z najvýznamnejších faktorov pri hodnotení dlhopisových fondov.

Pri hodnotení si všímajte celkovú výkonnosť a nie len vyplácané dividendy alebo len nárast hodnoty majetku vo fonde. Celková výkonnosť zahŕňa aj nárast hodnoty majetku, aj prípadné vyplácané dividendy. Jedine tento komplexný ukazovateľ môže slúžiť na objektívne porovnanie.

Na škodu nemôže byť ani určitá rozmanitosť majetku dlhopisového fondu. Aj keď si kupujete svoj prvý akciový fond, nekúpite fond zameraný výlučne napríklad na telekomunikačné akcie, prečo by ste teda mali kupovať dlhopisový fond, ktorý nakupuje napríklad len podnikové dlhopisy alebo dlhopisy farmaceutických spoločností.

SkryťVypnúť reklamu

PAVOL POKLEMBA

Institutional coordinator

SFM Slovakia

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 355
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 938
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 691
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 156
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 896
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 101
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 681
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 620
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu