a vlád mohli sústrediť už iba na tie najpodstatnejšie. Jediným výsledkom včerajšieho stretnutia je nový termín rokovaní: budúci pondelok.
Zo sporných bodov predložilo Írsko kompromisný návrh iba k zloženiu eurokomisie. Slovenský minister zahraničných vecí Eduard Kukan i ďalší ministri však nie sú ochotní urobiť nejaké ústupky skôr, než budú poznať návrhy ku všetkým sporným otázkam: predovšetkým spôsobu hlasovania v Rade EÚ a rozsahu tém, o ktorých by už únia nerozhodovala jednomyseľne, ale väčšinovo.
"Som pesimistickejší než pred dvoma týždňami," povedal včera fínsky minister Erkki Tuomioja. Kým v apríli odhadoval šance úspechu na 80:20, dnes ich hodnotí len ako 50:50. Práve Tuomioja vyhlásil, že kým nebude Fínsko spokojné so systémom hlasovania v Rade EÚ, nie je ochotné súhlasiť so zmenšením eurokomisie po roku 2014, ako to navrhujú Íri.
Optimistickejší nebol ani poľský minister Wlodzimierz Cimoszewicz. Pred novinármi vyhlásil, že by na dohodu o ústave "nestavil ani zlotý".
Rozhodujúca je dohoda o spôsobe hlasovania v Rade EÚ. Dva tábory, ktoré sa v decembri zabarikádovali na svojich pozíciách na bruselskom summite, stoja proti sebe aj teraz. Nemecko a Francúzsko chcú, aby na prijatie rozhodnutia potrebovala únia 50 percent členských krajín, ktoré reprezentujú 60 percent ľudí. Poľsko a Španielsko chcú pomer 55:65. Malé a stredné krajiny vrátane Slovenska stoja medzi nimi. Žiadajú 55 percent členských krajín, v ktorých žije 55 percent obyvateľov únie.
Únia má stále takmer mesiac, aby sa na znení budúcej euroústavy dohodla. Mnohí si uvedomujú, že po decembrovom krachu si ďalší neúspešný summit nemôže únia dovoliť. Belgický minister Louis Michel varoval, že potom by už bolo veľmi ťažké začať rokovať odznovu. (mim, čtk)