
Tomáš Hanák (vpravo) a Bolek Polívka predstavili v Bratislave film Cesta z města. FOTO – TASR
Cesta z městaČeská republika 2000, 146 minút. Réžia: Tomáš Vorel, scenár: Tomáš Vorel, hudba: Michal Vích. Hrajú: Tomáš Hanák, Bolek Polívka, Eva Holubová, Milan Šteindler. Distribúcia: ITA Film. Premiéra: 8. marca.
Groteska, rozprávka, moralita – takýto je žánrový rozkmit Vorlovho filmu, ktorý nabáda divákov na návrat k prírode a tradičným ľudským hodnotám. Režisér Tomáš Vorel chcel nakrútiť film, ktorý by bol riadnou fackou civilizačným vymoženostiam a degenerujúcemu spôsobu života. Ako sa však k tejto filmovej facke rozkmytával, zmietol toho zo stola zrejme viac, než pôvodne chcel. Isté je, že výsledný dojem je razantný – v Cestě z města sa kopia postavy a figúrky, témy a motívy, vtipy, gagy, pesničky, ľudové múdrosti, problémy, zvieratá aj dary našej krajiny.
Vorlov hrdina, programátor Honza (Tomáš Hanák) je typický „víkendový otecko“ – workoholik s krátkozrakým pohľadom upreným na obrazovku počítača, rukami prilepenými ku klávesnici a uchom na mobile. Jeho slovník je samé „gúd ajdea“ a „big problem“, stále „mejluje“, „zipuje“ a „senduje“ a ak si „remembuje“, tak iba „džoukuje“. Až sa raz jeho víkendový výlet so synom zmení na niekoľkotýždňový pobyt v malej dedinke. Veď kto by odolal vidieckej malebnosti?

Mel Gibson ako Nick Marshall. FOTO – PARAMOUNT PICTURES
Po čom ženy túžia (What Women Want)
USA 2000, 126 minút. Réžia: Nancy Meyersová, scenár: Josh Goldsmith, Cathy Yupsaová, hudba: Alan Silvestri. Hrajú: Mel Gibson, Helen Huntová, Marisa Tomeiová, Alan Alda. Distribúcia: Tatrafilm.
Muž, ktorý by poznal odpoveď na otázku, čo je názvom novej romantickej komédie Nancy Meyersovej (Pasca na rodičov), by pravdepodobne bol najšťastnejším tvorom svojho druhu. Nick Marshall, ktorého hrá neodolateľne sa tváriaci Mel Gibson, má teda pomerne slušnú šancu sa ním stať. To bolo tak: Nick bol šovinista a sukničkár, ale potom jedného dňa po nehode získal schopnosť počuť myšlienky všetkých žien. Najskôr to, samozrejme, zneužíval, napríklad na záškodničenie – to keď ho v práci v súboji o šéfovské kreslo preskočila žena, skvelá Helen Huntová. Ibaže potom sa zrazu zamiloval.
Česká Premiere odporúča: 45 percent Mel Gibson ako mužský šovinista, 15 % Mel Gibson ako femista, 20 % Mel Gibson tancuje Sinatru a 20 % Mel Gibson si holí nohy.
Tiger a drak (Crouching Tiger, Hidden Dragon)
Taiwan / USA 2000, 120 minút. Réžia: Ang Lee, scenár: Hui Ling Wang, Kuo Jung Tsai, James Schamus, Kuo-Rong Tsai, hudba: Tan Dun. Hrajú: Chow Yun-Fat, Michelle Yeohová, Cheng Pei-Pei a další. Distribúcia: ITA Film.
Režisér Ang Lee si môže otvoriť zlatníctvo. Z desiatich oscarových nominácií za film Tiger a drak snáď nejaká vyjde. A aj keby mal smolu, štyridsaťšesťročný rodák z Taiwanu, ktorý sa presídlil do Spojených štátov, má tých víťazných cien za tento film už niekoľko. Tiger a drak sa stal v štátoch komerčne najúspešnejším cudzojazyčným filmom všetkých čias. Ako je možné, že sa americkému publiku páči po čínsky hovorený film s titulkami?
Ang Lee použil prvky populárneho žánru, teda hongkonských filmov o bojovom umení. Poslúžili mu ale iba ako prostriedok na osobnú výpoveď o starej čínskej kultúre a filozofii. „Cítil som, že ten, kto robí filmy o bojovom umení, nie je naozajstným režisérom. Ale aj tak si myslím, že v tom žánri je čistá filmová energia: surová, ale radostná. Práve pre ňu som sa vždy chcel stať filmárom. Niekto tým opovrhuje, priatelia si mysleli, že som sa zbláznil – veď doteraz som bol podľa nich ‘normálnym‘ režisérom a naraz nakrúcam takzvaný béčkový film. Ale ja som chcel priniesť do tohto žánru dramatický príbeh, ženské postavy, city, krásu. Nie je to béčkový film, je to film Anga Leea,“ povedal po americkej pre-miére režisér.
Samotáři
ČR 2000, 103 minút. Réžia: David Ondříček, scenár: Petr Zelenka, Olga Dabrowská, hudba: Jan P. Muchow, kamera: Richard Řeřicha, Hrajú: Jitka Schneiderová, Saša Rašilov, Jiří Macháček, Ivan Trojan. Distribúcia: ASFK.
Tragikomédia o mladých ľuďoch z konca minulého storočia, ktorí sa pri hľadaní lásky či milostných vzťahov ocitajú v absurdných a komplikovaných situáciách. Film mal na sobotňajšom odovzdávaní Českých levov až desať nominácií, nakoniec získal ocenenie „len“ Jiří Macháček za výkon vo vedľajšej úlohe.