MEGANCK: Pre SR je dôležité zachovať dosiahnutú politickú stabilitu
BRUSEL 6. novembra (SITA) - Hodnotením prípravy Slovenska na vstup do Európskej únie (EÚ) sa začal v pondelok v Bruseli na dvojdňovom zasadnutí zaoberať spoločný konzultačný výbor Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru a Slovenska, zahrňujúci aj zam
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
estnávateľov a odbory. Ako uviedol hlavný vyjednávač Európskej komisie pre SR Dirk Meganck, hlavnou úlohou Slovenska je zachovať dosiahnutú politickú stabilitu a doviezť rokovania o vstupe do úspešného konca.
Spolupredseda konzultačného výboru EÚ a Slovenska a predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory Peter Mihók zdôraznil, že integrácia Slovenska do Európskej únie má u zamestnávateľov, ako aj u odborov plnú podporu. Slovenský veľvyslanec pri Európskych spoločenstvách Juraj Migaš vyhlásil, že cieľom SR je do konca budúceho roka ukončiť rokovania o vstupe, aby sa slovenskí občania mohli už v roku 2004 zúčastniť na voľbách do Európskeho parlamentu. Podľa jeho slov by SR chcela dosiahnuť ešte do konca tohto roka podstatný pokrok v kapitolách finančná kontrola, doprava, dane, vnútro a spravodlivosť a životné prostredie.
Dirk Meganck uviedol, že Slovensko urobilo v prijímaní európskej legislatívy veľký pokrok, čo sa odrazilo aj na úspešnom uzavretí veľkého počtu negociačných kapitol. Upozornil však, že SR bude musieť uplatňovať prijímanú európsku legislatívu od prvého dňa po vstupe do únie. "Je tu stále dlhá cesta, kým dosiahnete túto úroveň. Neplatí to iba pre Slovensko, ale pre všetky kandidátske krajiny, všetky sú v podobnej situácii. V niektorých je situácia predsa len horšia ako v iných, myslím si, že SR sa v tomto ohľade nachádza niekde v strede," povedal Meganck, podľa ktorého SR za posledný rok pokročilo aj v plnení politických a ekonomických kritérií.
Pripomenul však, že najmä v oblasti boja proti korupcii a riešenia problematiky postavenia rómskej menšiny treba najmä v implementácii vyvinúť ešte veľa úsilia. Meganck ocenil aj prijatie rozhodnutí o reforme verejnej správy a pripomenul, že Európskej komisii veľmi záleží na tom, aby sa na Slovensku podarilo zachovať potrebnú politickú stabilitu. "Od rozhodnutia parlamentu o reforme verejnej správy a decentralizácii sa do istej miery posilnila politická stabilita a dúfame, že sa ju podarí zachovať až do budúcich volieb a že tie budú takisto priaznivé, čo sa týka začleňovania Slovenska," povedal Meganck.
Pondeľňajšia spoločná schôdzka, na ktorej sa zúčastnili aj predstavitelia zamestnávateľských zväzov, odborov a vládnych predstaviteľov zastupoval veľvyslanec J. Migaš, má byť dôkazom toho, že do procesu integrácie sú aktívne zapojení aj sociálni partneri, vrátane odborárov a zamestnávateľov.