BRUSEL 6. novembra (SITA) - Európska komisia neoznámi v hodnotiacich správach ani jednému uchádzačovi o vstup do Európskej únie, že splnil všetky podmienky budúceho členstva. Viacerým z nich však naznačí, že podmienky by mohli splniť už o rok. V prípade S
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
lovenska bude konštatovať veľký pokrok, ktorý mu umožnil dostať sa v rokovaniach o vstupe na úroveň pokročilejších kandidátov. Podľa komisára EÚ pre rozširovanie Güntera Verheugena je však možné a v prípade niektorých kandidátov celkom pravdepodobné, že predpísané podmienky splnia už na budúci rok. Takýto záver poskytne Európskej komisii (EK) účinný nástroj, ktorým bude môcť na kandidátske krajiny tlačiť, aby nezaspali na vavrínoch a svoje úlohy si neprestali plniť, aj keby v tom čase uzavreli všetkých 29 kapitol, do ktorých sú rokovania o preberaní podmienok členstva rozdelené.
Všetky kritériá nespĺňa zatiaľ ani Slovensko, hoci za posledný rok pokročilo najmä v plnení politických a ekonomických kritérií, ako aj v prijímaní európskej legislatívy. Napriek tomu hlavný vyjednávač EK Dirk Meganck hovorí v prípade SR o veľkom pokroku. "Slovensko urobilo počas uplynulého roka veľký pokrok a na základe svojich zásluh dohnalo v rokovaniach o vstupe krajiny prvej skupiny. Je to zaiste prvok, ktorý podčiarkneme v nasledujúcej hodnotiacej správe o Slovensku," povedal na zasadnutí konzultačného výboru EÚ a SR.
Tvrdením, že kandidátske krajiny nespĺňajú všetky podmienky členstva má EK na mysli najmä nedostatočné administratívne kapacity, potrebné na presadzovanie európskeho práva. Aj Slovensko bude musieť v termíne svojho vstupu uplatňovať smernice a nariadenia vo všetkých oblastiach, v ktorých si nevyjednalo prechodné obdobia. "Je tu stále dlhá cesta, pokiaľ dosiahneme túto úroveň. Neplatí to iba pre Slovensko, ale pre všetky kandidátske krajiny, všetky sú v podobnej situácii. Niektoré sú predsalen na tom horšie ako iné, myslím si, že SR sa v tomto ohľade nachádza niekde v strede," uviedol Meganck.
Okrem administratívnych kapacít si Európska komisia v prípade SR posvieti najmä na boj s korupciou, postavenie rómskej menšiny a na fungovanie súdnictva. "Slovensko síce pokročilo v posilňovaní nezávislosti súdnictva zrušením skúšobnej lehoty pre sudcov, ale ďalšie legislatívne kroky a praktické zlepšenia sa vyžadujú na zaistenie profesionálnej nestrannosti a politickej neutrality sudcov," povedal Meganck, podľa ktorého sú na Slovensku aj programy na boj s korupciou, ale treba prijať viac opatrení na ich uplatnenie v praxi. V ekonomickej oblasti sa správa o SR sústredí najmä na nezamestnanosť a veľké sociálno-ekonomické rozdiely medzi jednotlivými regiónmi.