Fantastické diela, ich autori, vydavatelia, prekladatelia a ilustrátori sú hodnotení v dvadsiatich kategóriách, v ktorých niekoľko desiatok akademikov hlasuje dvojkolovou anketou o víťazoch.
Významnejšie kategórie sú slovenskej fantastike, vzhľadom na veľmi nízku knižnú produkciu v týchto žánroch, prakticky zapovedané. Česť slovenskej fantastiky väčšinou obhajujú výtvarníci (viacnásobní víťazi Martina Pilcerová a Juraj Maxon) a časopis Fantázia, držiteľ štyroch Cien Akadémie. Pár hodín pred osudovým stretnutím slovenských hokejistov s Kanadou však bolo jasné, že slovenská fantastika v tomto roku svoju českú konkurenciu neporazí. Ani nominovaná maliarka Martina Pilcerová, ani časopis Fantázia, si tentoraz sošku Mloka, pripomínajúcu dielo najznámejšieho českého spisovateľa sci-fi Karla Čapka „Válka s mloky,“ domov neodniesli. Istotou pre Slovensko ostala teda aspoň kategória Najlepšia pôvodná slovenská kniha, kde v konkurencii nominovaných autorov Michala Hvoreckého a Juraja Červenáka zvíťazila autorka zbierky fantasy poviedok „Zlomená přísaha“ Alexandra Pavelková. Najúspešnejšia slovenská autorka fantastiky tým zaradila do svojej zbierky už piatu Cenu Akadémie science fiction, fantasy a hororu.
Nie je bez zaujímavosti, že dve z troch nominovaných kníh v kategórii „Najlepšia pôvodná slovenská kniha,“ vrátane víťaznej, boli vydané českým vydavateľom a priamo v českom jazyku. O fantastiku slovenských autorov je medzi vydavateľmi v Česku totiž väčší záujem, ako doma.
Autor: Ivan Aľakša