ho papiera. So zástupcami miestnej vlády podpísal slovenský investor zmluvu vo štvrtok.
V Celexe chce Fiľo „rozbehnúť výrobu niekedy v apríli alebo začiatkom mája“. Fabrika je teraz prázdna a spustnutá, ale je v nej moderný papierenský stroj, o ktorý mal slovenský investor prioritný záujem. Podľa predstaviteľov Eco-Investu bude treba Celex najprv zrekonštruovať. Reálnemu kapitálovému vstupu Eco-Investu bude ešte predchádzať transformácia Celexu zo štátneho podniku na akciovú spoločnosť, ktorá by mala prebehnúť do jedného mesiaca.
Kúpno-predajná zmluva síce hovorí, že Eco-Invest zaplatí za 65 percent akcií iba pol milióna mariek, ale privatizácia vyjde slovenského podnikateľa niekoľkonásobne drahšie. Fiľo sa totiž zaviazal dať zamestnancom Celexu väčšinu nevyplatených miezd a preinvestovať ďalších 17,5 milióna mariek. Okrem toho musel Eco-Invest zložiť 700-tisícovú zálohu, o ktorú príde, ak v najbližších mesiacoch nebude zamestnávať 420 ľudí. Zvyšných 35 percent si rozdelia penzijný a reštitučný fond v Srbskej republike.
Investície ružomberskej firmy pritečú do Banje Luky v dvoch fázach. Firma sa zaviazala preinvestovať v prvom roku desať a o rok neskôr ďalších sedem a pol milióna mariek. Investície by mali smerovať do obnovenia prevádzky aj do výstavby energetického srdca fabriky. Pôjde hlavne o výrobu pary a tepla.
Eco-Invest dostal od miestnej vlády investorské výhody. Šéf srbskej privatizačnej agentúry Goran Škrbič: „Pokiaľ tu bude Eco-Invest investovať, nebude musieť platiť daň zo zisku. Okrem toho dovezené suroviny a investičné komplexy budú oslobodené od cla.
Dnes je výroba v Banja Luka zastavená, fabrika Celexu je bez robotníkov. Všetci sú doma a štát im dlhuje peniaze. Pri obnovovaní výroby budú mať bývalí pracovníci prednosť pred ostatnými.
Nový investor pripravuje aj zmenu názvu podniku - pracovne je zatiaľ zvolený SHP (Slovak hygiene products) Banja Luka. Vyjadrí sa tak príslušnosť k skupine podnikov vlastnených Eco-Investom, ktoré vyrábajú hygienický papier. Budú tam patriť aj Harmanecké papierne a Papierne Slavošovce.
Firmy zostanú samostatnými subjektami, ale budú podliehať centru v Harmanci. Pri rozbiehaní výroby budú pomáhať pracovníci Harmaneckých papierní, ktoré majú skúsenosti s podobnou technikou, ako je v Banji Luke. Eco-Invest je okrem toho polovičným vlastníkom Severoslovenských papierní a celulózok v Ružomberku.
Podnikateľ Fiľo novinárom prezradil, že táto akvizícia nie je poslednou. „Rokujeme o kúpe ďalšej fabriky. Ešte sa nechcem vyjadrovať k menu. Hovorím ale o Balkáne,“ povedal. Firma Eco-Invest sa chce presadiť na tomto trhu. Závod v Banji Luke sa bude snažiť pokryť trhy v Juhoslávii, Chorvátsku, Macedónsku, Bulharsku a Rumunsku.
TOMÁŠ VELECKÝ