Títo hnusní cudzopasníci, ktorí žijú len z toho, čo im vynáša majetok, ležali našim prednášajúcim doslova v žalúdku. Ráčkujúci asistent marxizmu-leninizmu na filozofickej fakulte až rumenel od vzrušenia, keď nám vysvetľoval fázy zahnívania kapitalizmu.
Je to naozaj také nechutné byť rentiérom?
Koľko peňazí vlastne potrebuje človek, aby si mohol vyložiť nohy na stôl a povedať si: Tak dosť. Odteraz mám fajront.
Koľko miliónov treba na to, aby sme až do smrti nemuseli nič robiť? To závisí aj od našich nárokov. Každý ich má iné. Spýtajte sa privatizéra a spýtajte sa učiteľa.
Rozdiely budú v miliónoch.
Život bez práce? Treba minimálne štyri milióny
Ak si niekto myslí, že by mu k životu rentiéra stačil milión korún, tak sa prepočítal. Či skôr nedopočítal. Jeden či dva milióny v dnešných časoch už nič neznamenajú. A udržať si na začiatku, ale aj na konci slastného života bez práce rovnako slušné peniaze, je tiež fuška.
Na to, aby človek žil len z úrokov a iných výnosov, teda aby mu peniaze robili peniaze, nestačí len kufor plný peňazí. Rovnako dôležité je vedieť, čo s takým bohatstvom urobiť. Univerzálny návod neexistuje.
Finanční odborníci vypočítali, že človek, ktorý utratí mesačne okolo 20-tisíc korún, by na večný dôchodok potreboval minimálne štyri milióny korún. Ten, kto má náklady o 10-tisíc vyššie, by už potreboval o dva milióny viac.
Ak chce človek žiť nielen z výnosov, ale aj zo samotného vkladu, nemožno hovoriť o žiadnom večnom dôchodku. Suma sa totiž po určitom čase vyčerpá.
Pri úvahe, koľko človek potrebuje, aby do smrti nemusel pracovať, sú dôležité odpovede na pár otázok:
Či chce žiť len z výnosov, alebo bude čerpať aj zo základného vkladu.
Či všetko spotrebuje sám, alebo bude myslieť aj na svojich potomkov, prípadne na niekoho cudzieho.
Koľko by potreboval taký štyridsaťročný muž, aby si mohol povedať: Od zajtra nič nerobím?
Ak by mu stačilo mesačne na míňanie dvadsaťtisíc korún, na večný dôchodok by potreboval okolo trinásť miliónov korún.
Takto to vypočítali zase iní finanční poradcovia. Táto suma vraj umožňuje, aby človek dostával rentu neobmedzene dlho, takže po jeho smrti sú zabezpečení aj dediči.
Ak by sme oslovili ďalších poradcov, suma by mohla byť zase iná.
Koľko by ste potrebovali, aby ste už nemuseli pracovať?
A vôbec, vedeli by ste, čo si zrazu s miliónmi počať? Je známe, že s každým ďalším miliónom pribúdajú žalúdočné vredy a krvný tlak majiteľa stúpa úmerne podľa správ z finančného trhu.
Oslovili sme ľudí z rôznych profesií.
Elena Sekáčová, profesorka dejepisu na gymnáziu: Veľmi dobre by som si to vedela predstaviť. Pre našu štvorčlennú rodinu by stačilo asi 7 miliónov. Mesačne minieme okolo 25-tisíc, to sa však uskromňujeme. Kúpili by sme si domček a psa. Deťom by som založila všelijaké poistky, aby mali na vzdelanie. Ale určite by sme s manželom neprestali chodiť do práce, hoci o tom často hovoríme.
MUDr. Darina Sedláková, zástupkyňa WHO na Slovensku: Pre niekoho by štyri milióny mohli znamenať ničnerobenie do konca života, pre iných by to bol obnos, ktorý do roka minú, keby naďalej žili svojím štandardným spôsobom. Keby mi dnes niekto zložil na stôl štyri milióny korún ako extra prídel, určite by som si nevyložila nohy na stôl. Dožičila by som si štúdium, prípadne ďalšie vzdelanie zopár ľuďom, o ktorých viem, že sú schopní a nemôžu si to dovoliť platiť z vlastného vrecka. Len v mojom okolí je takých ľudí viacero a je škoda, ak si nevážime vzdelanie a záujem ľudí pracovať na sebe.
Peter Jankovič, spolumajiteľ hotela v Bratislave: Koľko by mi stačilo? Osem miliónov. Nie, aspoň desať. Keby som mal toľko, viem presne, kde by som ich investoval. Viem celkom presne, čo by som robil. Užíval by som si. Vydal by som sa na jachte po oceáne a potápal by som sa. Mesačne by som minul tak okolo 50-tisíc. Možno menej, možno viac. Byť rentiérom by ma bavilo.
Milan Remenár, bylinkár, výrobca čajov, Beckov: Otázka, čo by som robil s miliónmi, je pre mňa irelevantná. Skončili by tak, ako moje dedičstvo z Kanady, a kde končia všetky moje zisky. V juhoamerických bylinách. Ale neľutujem to. Mám veľa plánov a snov. Chcem vyrábať z našich a juhoamerických byliniek také čaje, ktoré by pomáhali liečiť zlé choroby. Do toho by som to všetko, s prepáčením, vrazil.
Helena Fibingerová, olympionička, manažérka: Na udržanie životného štandardu by mi stačilo mať na začiatku 5 miliónov korún. Záleží, aký život by som chcela viesť. Záleží tiež, kam by som tie peniaze uložila. Ak do banky, tak by mi určite vynášali menej, než keby s nimi disponoval niekto, kto sa tomu rozumie a ku komu mám dôveru. Takého človeka mám, vybrala by som si tento variant.
MUDr. Viliam Dobiáš, lekár-záchranár: Pri návštevách chorých a ranených vidím denne toľko psychickej, telesnej a materiálnej biedy, že nespokojnosť s mojím postavením by bola absolútnym rúhaním. Viem si však predstaviť bývanie v rodinnom dome v tichej štvrti, prenosný počítač, s ktorým by som mohol chodiť učiť a pracovať a mal v ňom programy, texty aj obrázky, aby som nemusel nosiť veľkú tašku s tromi šanónmi. Viem si predstaviť, ako jazdím autom vyššej strednej triedy, aj jeden či dva týždne v roku strávené v rôznych krajinách návštevami divadiel, galérií a múzeí. Aj dva trojdňové medzinárodné kongresy ročne by mi pomohli odborne rásť, keby som na ne nepotreboval trojmesačný plat. Nevyhnutne potrebujem peniaze na dvoj- až trojmesačné oslobodenie sa od všetkých povinností, aby som mohol napísať dobrú odbornú knihu, ktorá na trhu chýba a bol by o ňu záujem. Niekedy mi prekáža, že sa nedajú vyčleniť peniaze z rodinného rozpočtu na rýchlejšie pripojenie na internet, alebo že svadba dcéry otrasie účtom.
Ničnerobenie môže byť aj nudné
Na otázku, chcete byť milionárom, by mnoho ľudí, a nielen milovníkov súťaží s tučnými odmenami, iste horlivo pritakalo.
No sociologička Jana Dufková sa pýta: Vedeli by sme však byť milionármi?
Zdanlivo ide o tú najľahšiu vec na svete, ktorú musí s potešením a prehľadom zvládnuť absolútne každý.
„V skutočnosti sa však nie každý človek dokáže s náhlym vlastnením miliónov vyrovnať hladko. Nič totiž nie je zadarmo, ani bohatstvo, tobôž nie náhle zbohatnutie, a dvojnásobne v našich končinách.“
Psychologička Mária Hanúsková súhlasí.
„Platí sa za všetko. Najčastejšie na to doplatia medziľudské vzťahy na všetkých úrovniach. Závidiaci susedia, to býva len začiatok.“
Predstavy potenciálnych milionárov o zmenách, ktoré by vo svojom živote urobili, sú slastné. Takmer vždy sú podobné ako vajce vajcu a často zásadné. Nebudem chodiť do práce. Kúpim si dom, terénne auto, bazén, masážnu vaňu, domáce kino, jachtu, golfový výstroj. Budem si len užívať.
„Ale čo vlastne budem celý deň robiť, keď nemusím nič? Málokto sa vo svojich predstavách dopracuje hlbšie k tejto otázke,“ hovorí sociologička.
Táto otázka sa môže pre prepracovaného, vystresovaného a šéfom deptaného človeka zdať na prvý pohľad provokatívna.
„Samozrejme, nič,“ odpovedáme všetci blažene.
Ničnerobenie však môže človek vychutnať najviac v bezprostrednej blízkosti s jeho protikladom – veľkou aktivitou. To tvrdia psychológovia, ktorým cez prah ambulancií prekročilo už viacero milionárov.
Dlhodobé ničnerobenie samo osebe totiž príliš zábavné nie je.
Ako zarobiť prvý milión?
Návodov sú desiatky, ale dopracovať sa k tomu, je už ťažšie.
Dosiahnuť milionársky štatút je už roky v USA veľkým biznisom ale aj bežnou rutinou. Amazon, webová stránka, ktorá predáva knihy, ponúka 225 publikácií, kde je v titule slovo milionár. Medzi najpredávanejšie patrí dlhodobo kniha Milionárom do roka.
Aj u nás si mladí ambiciózni ľudia dávajú za cieľ, že sa stanú milionármi, niektorí až niekoľkonásobnými a už v tridsiatke. Jeden či dva milióny totiž dnes už nič neznamenajú.
Nedávny prieskum medzi dallaskými milionármi dokonca zamietol tých, ktorí mali na konte iba jeden milión. Sú vraj „small rich“ – málo bohatí. Na kvalifikovanie sa medzi takzvaných „big rich“ treba byť najmenej naftárskym barónom, vlastníkom veľkých nehnuteľností alebo veľkostatkárom s dobytkom. A to ešte nie je všetko. Dotyčný potrebuje mať na účte najmenej 17 miliónov dolárov.
Časopis Forbes má ešte tvrdšie kritériá. Do svojho každoročného prehľadu najbohatších ľudí nezahŕňa tých, ktorí majú menej ako 200 miliónov dolárov.
Exkluzívny magazín, vydávaný špeciálne pre milionárov v Amerike, nedávno zmenil svoje meno z Millionaire na Opulence, teda Hojnosť, aby aj názvom lepšie odrazil životný štýl svojich čitateľov. Zmenu názvu odôvodnil vydavateľ slovami, že momentálne je toľko multimilionárov, ako bolo pred 30 rokmi obyčajných milionárov.
Svoj časopis už majú aj európski milionári. Asi 40-tisíc bohatých Holanďanov dostáva mesačník Periodique Elitaire zadarmo. Podľa zámeru jeho vydavateľa sa však musí bohatstvo spájať nielen s príslušnosťou k triede, s etikou a dobrým vkusom, ale predovšetkým so skromnosťou. Ak teda vydavateľ či šéfredaktor mesačníka zistí, že jeho čitatelia sa na verejnosti naparujú, vyčiarkne ich zo zoznamu adresátov.
Stačí 15 otázok a 15 správnych odpovedí – a máte milióny
Od tohto roka už aj na Slovensku existuje zvláštny spôsob, ako sa dostať k prvým piatim miliónom. Stačí len správne odpovedať na niekoľko otázok.
Koľko hráčov potrebujete pri hre Človeče, nehnevaj sa?
Kto bol prvým premiérom vlády v roku 1945?
Ktorý prvok nemôže byť v zlúčenine bronzu?
Ako sa volá severný pól?
Ktoré mesto je sídlom OSN?
Koľko stavcov má krk žirafy?
Každý utorok a piatok stačí odpovedať na takéto a podobné otázky a môžete byť milionárom.
Televíznej súťaži podľahli milióny ľudí na celom svete. Až úžasným spôsobom dosahuje najvyššiu sledovanosť. Všade vo svete žne Milionár úspech. Model programu je totiž prepracovaný do takých detailov, že to inak ani byť nemôže.
Autor relácie, ktorý sa takmer do svojej päťdesiatky živil rozprávaním vtipov, si ňou zabezpečil vlastné milióny až do konca života.
Stratégia je jednoduchá. Výzva – Chcete byť milionárom – núti ľudí telefonovať.
Čím viac ľudí volá, tým viac peňazí do rozpočtu relácie prichádza. Príjmy z audiotextu tak pokryjú nielen výhry, ale aj výrobu. Producenti našli spoľahlivú metódu na upútanie pozornosti más.
Takže, viete, koľko stavcov má krk žirafy?
Sedem.
Mimochodom, traja zo štyroch opýtaných redaktorov SME by sa milionármi takto určite nestali.
EVA HRDINOVÁ