„Môj syn chodí do posledného ročníka základnej školy. Blížia sa prijímacie pohovory na strednú, čo niektorí učitelia využívajú na tzv. doučovanie, za ktoré sa platí. Problém je v tom, že mnohé deti doslova nútia, aby na doučovanie chodili, pričom sa odvolávajú na to, že na doučovanie chodí celá trieda. Potom od nich alebo od rodičov pýtajú peniaze. Vykonávajú vraj prácu navyše, nad stanovený úväzok a vo svojom voľnom čase (i keď doučovanie sa uskutočňuje v pracovnom čase). Niektorí učitelia majú na túto činnosť vystavený aj živnostenský list. Môže učiteľ nasilu nútiť žiakov, aby chodili na doučovanie a žiadať od nich peniaze?“ Čitateľka zo Senca
ĽUBOŠ TUŽINSKÝ, Štátna školská inšpekcia, kancelária hlavného školského inšpektora: „Štátna školská inšpekcia už eviduje viac podaní tohto druhu. V žiadnom prípade takto platené doučovanie neschvaľujeme. Naskytá sa totiž niekoľko problematických otázok. Bude učiteľ objektívne hodnotiť žiaka, ktorého rodičia mu platia? Alebo žiaka, ktorého rodičia platiť odmietnu? Čo sa žiaci učia v škole, ak aj jednotkári a dvojkári potrebujú doučovanie, aby zvládli prijímacie skúšky zložené z učiva, ktoré je v súlade s učebnými osnovami základnej školy?
Čo sa týka živnostenského listu, ten podľa môjho názoru legalizuje činnosť príslušného vyučujúceho v tejto oblasti, napríklad v takom prípade, ak doučuje žiakov z inej školy, vo svojom voľnom čase, mimo priestorov školy, samozrejme, po individuálnej dohode s rodičmi. V žiadnom prípade ho však neoprávňuje vyberať (vlastne vymáhať) peniaze od svojich žiakov za zvládnutie učiva predpísaného učebnými osnovami. (Keby sme sa chceli venovať právnej stránke problému, museli by sme sa dotknúť aj otázky úhrady za prenájom priestorov školy v prípade, že sa doučovanie ako zárobková činnosť uskutočňuje v priestoroch školy, odvádzania daní a podobne.)
Názor školskej inšpekcie je jednoznačný – riaditelia škôl by niečo také nemali na pôde školy pripustiť.“