BRATISLAVA – Slovenské kúpele sa v minulých dňoch pozastavovali nad najnovším návrhom KDH, ktorý chce ženám s deťmi sprístupniť možnosti kúpeľnej liečby. Kúpele, samozrejme, uznávajú, že zdravotný stav mnohých matiek by si takýto prístup zasluhoval. Krok politikov však pokladajú za predčasný a nedostatočne konzultovaný.
V návrhu ide o to, aby sa matkám s minimálne dvoma deťmi vo veku od jedného do šiestich rokov zabezpečila prednostne kúpeľná liečba, a to aj preventívna. KDH sa pri tomto návrhu riadilo nemeckým modelom. Ten je svojím poňatím, dĺžkou liečby a typom procedúr nášmu najbližší. Zásadný rozdiel je však v tom, že kým u nás dáva štát na kúpeľnú starostlivosť čoraz menej peňazí – tento rok je to o 130 miliónov korún menej než vlani, celkove 830 miliónov, v Nemecku ide na rovnaký účel v prepočte 290 miliárd korún (štát so 16-krát vyššou populáciou dáva na kúpeľnú liečbu 350-krát viac peňazí).
Podľa predstáv KDH by mali naše matky stráviť preventívny pobyt v kúpeľoch najprv samy a po dvoch rokoch spolu s deťmi. V prvej fáze by na to bolo potrebných okolo 1500 kúpeľných poukazov v sume do 27 miliónov korún, v druhej fáze vyše 2700 poukazov za asi 72 miliónov. Hradiť by sa to malo z prostriedkov Sociálnej poisťovne.
Podľa Janky Zálešákovej, šéfky Zväzu slovenských liečebných kúpeľov a žriediel, zásadný problém je v tom, že u nás nie je na takýto krok dosť peňazí. „To je prvá vec. Druhá vec je, že u nás liečebná indikácia pre matku ako takú neexistuje, naše kúpele fungujú podľa systému jednotlivých chorôb. Pre čisto preventívny pobyt by to teda v našom systéme nebolo priechodné. Ale ak žena trpí napríklad na ischias, je vysoká pravdepodobnosť, že starostlivosťou o deti sa jej stav zhoršuje, takže by jej mohol vzniknúť nárok na kúpele.“ Podľa nej východisko pre návrh KDH existuje v systéme prideľovania poukazov v Sociálnej poisťovni, kde by kritérium matka s dvoma a viac deťmi mohlo figurovať ako jedno z prioritných hľadísk na pridelenie poukazu.
TÁŇA RUNDESOVÁ