BRATISLAVA – Osud japonského kresleného seriálu Pokémoni, ktorý vysiela STV, je neistý. Rada pre vysielanie a retransmisiu začala včera správne konanie, ktoré má zistiť, či STV neporušuje vysielaním tohto seriálu zákon.
Podľa zákona o vysielaní a retransmisii sa totiž relácie, ktoré by mohli ohroziť fyzický, psychický alebo morálny vývin maloletých alebo narušiť ich duševné zdravie a emocionálny stav, nesmú vysielať v čase od 6.00 do 22.00 h. „Rada si dala vypracovať súdnoznalecký posudok, ktorý ma potvrdiť alebo vyvrátiť škodlivé účinky seriálu na fyzický, psychický alebo morálny vývin dieťaťa,“ povedal včera predseda licenčnej rady Peter Kováč. On si myslí, že seriál na obrazovku verejnoprávnej televízie nepatrí.
„Seriál je úzko spätý s predajom výrobkov, čo je forma skrytého telešopingu a porušenie zákona o reklame,“ hovorí Kováč.
Nebezpeční hrdinovia
Pokémoni majú korene v Japonsku, kde bol na základe videohry vytvorený seriál, v ktorom vystupuje okolo 159 postavičiek Pokémonov. Bojujú, nikdy nezomrú, niekedy sú ranení, ospanliví a často „zamdlievajú“. Správy o škodlivých účinkoch seriálu prinášajú svetové agentúry od začiatku vysielania v roku 1995. V šesťdesiatich krajinách regulačné orgány vysielanie tohto seriálu zakázali, v krajných prípadoch povolili vysielanie len niektorých častí.
V Japonsku po vzhliadnutí jednej časti seriálu muselo byť viac ako 200 ľudí hospitalizovaných. Diagnózou bola tzv. fotosenzitická epilepsia, ktorej spúšťacím mechanizmom bol efekt rýchleho striedania svetiel. Vo vysielanej osemnástej časti seriálu sa žlté, modré a červené záblesky vystriedali v priebehu piatich sekúnd až 54-krát. Odborníci vtedy kritizovali násilné scény, rýchle striedanie záberov, ale aj zlé výchovné pôsobenie, keď sa spory riešia násilím.
V čase Večerníčka
Seriál Pokémoni vysiela STV od februára každú sobotu podvečer. Kúpili 156 častí. Už odvysielanie prvej časti vyvolalo medzi odbornou verejnosťou, ale aj rodičmi diskusiu o jeho škodlivom vplyve na deti.
Pokémonmi sa zaoberá aj Rada STV, ktorá si požiadala posudok súdneho znalca a psychológa Štefana Matulu.
„Je to vysielané vo verejnoprávnej televízii, ktorú platíme všetci, a v čase, keď sú deti zvyknuté na Večerníček. Ide tu o konfrontáciu s verejným záujmom, ktorým je ochrana detí,“ hovorí mediálna odborníčka Nataša Sláviková.
MIRKA HOROBOVÁ