BRATISLAVA 14. novembra (SITA) - U českých úradov pretrvávajú "poľutovaniahodné" nedostatky, odkazuje Brusel rok pred tým, ako sa bude rozhodovať o vstupe kandidátskych krajín do EÚ, píše český internetový denník iDnes. Príčiny spočívajú v politikoch. V Č
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
eskej republike chýbajú niektoré kľúčové zákony, ktoré doteraz neboli prijaté. Otvorenú kritiku obsahuje ako hodnotiaca správa, tak zhrňujúci Strategický dokument o rozšírení, ktorý problémy uchádzačov obvykle zakrýva. Celkovo vyznieva správa priaznivejšie než v minulom roku, konštatuje iDnes, napriek tomu Brusel upozorňuje českú vládu na rad ďalších problémov, ktoré musí odstrániť.
O rok už Únia nebude iba hodnotiť a odporúčať, ale vydá kľúčový verdikt, či Česká republika alebo niektorá ďalšia kandidátska krajina sú na vstup do EÚ pripravené alebo nie. Vstup síce nikto nemá istý, ale Únia s rozširovaním počíta. "Komisia dúfa, že v roku 2003 dokončí členské štáty proces ratifikácie (vstupných zmlúv)," hovorí prvýkrát strategický dokument Únie. Ten uvádza, že od jari 2002 začne príprava textu vstupných zmlúv a že Únia zaháji i rozsiahle skúmanie, nakoľko sú uchádzači pripravení na vstup. "Je to znamenie, že sme blízko ukončenia prístupových rokovaní," uviedol český veľvyslanec pri EÚ Libor
Únia chce však najprv vidieť pokrok v mnohých oblastiach, pokračuje iDnes. Veľmi dôrazne vyzýva tiež k reforme súdov. "Je poľutovaniahodné, že isté kľúčové prvky reformy neboli ešte prijaté. "Tým Únia upozorňuje predovšetkým na stále odkladanú reformu trestného súdnictva. Lepšieho hodnotenia oproti minulému roku sa Česká republika dočkala v ekonomických kritériách. ČR tento rok už "je fungujúcou trhovou ekonomikou", zatiaľ čo v minulom roku sa za ňu iba mohla považovať. Táto drobná zmena znamená dôležitý krok - minulý rok sa kvôli tejto formulácii ČR ocitla až za Poľskom a Estónskom. Kritika sa však týka tiež nepriehľadného zadávania verejných objednávok, slabého dohľadu nad poskytovaním štátnej pomoci či pomalej reštrukturalizácie podnikov.
Zlé pomery v štátnej správe či na súdoch dáva Brusel do súvislosti s korupciou, ktorá je podľa správy v ČR tiež neúnosne vysoká. "Boj s korupciou a hospodárskym zločinom bol doteraz nedostatočný" a pre EÚ je "vážnou príčinou znepokojenia". Na úplatkárstvo úradníkov však Únia upozorňuje tiež Poliakov a Slovákov, píše v závere iDnes.