Brusel 14. novembra (TASR) - Hodnotiace správy Európskej komisie a strategický dokument o rozšírení vyslali v utorok kandidátskym krajinám tri hlavné signály.
EÚ počíta s rozšírením až o desať krajín, takéto rozšírenie je možné zaplatiť v rámci platného finančného výhľadu, ale ešte pred svojím vstupom musia všetci nádejní kandidáti výrazne posilniť svoju schopnosť uplatňovať a vynucovať prevzatú európsku legislatívu.
Dlhoočakávané pravidelné správy o pokroku kandidátov mali tento rok osobitnú príchuť. Pre kandidátov, ktorí si osvojili scenár z Göteborgu, chcú uzavrieť rokovania na konci budúceho roku a vstúpiť do EÚ v roku 2004, išlo totiž o posledné tradičné hodnotenia pred možným odporúčaním zo strany EK na prijatie tej-ktorej krajiny.
Komisia poslednýkrát podrobne vymenovala všetky nedostatky, bez ktorých odstránenia nebudú môcť kandidáti dúfať v novembri 2002 v pozitívny verdikt. Budúcoročné správy budú totiž obsahovať odporúčania na prijatie.
Komisár EÚ pre rozšírenie Günter Verheugen v utorok zdôraznil, že rozšírenie treba doviesť do úspešného konca, nie však za každú cenu. "Nemôžeme dopustiť politické rozhodnutie v negatívnom zmysle. Nemôžeme jednoducho politicky rozhodnúť, že táto krajina áno, táto nie. Musíme brať do úvahy pravidlá a kritériá," zdôraznil.
Kandidátom teda zostáva necelý rok, aby zvýšili úsilie a splnili domáce úlohy, ktoré si prečítali v tohtoročných správach. Medzi desiatimi krajinami, ktoré chcú byť v prvej vlne, naozaj nie sú až také výrazné rozdiely, ako sa niekedy zdá, tvrdí Verheugen.
V legislatívnej oblasti, ktorá sa premieta do počtu uzavretých kapitol, je medzi prvým Cyprom (23) a "poslednými" štyrmi štátmi rozdiel iba piatich kapitol. Všetky spĺňajú politické kritériá a majú v politickej oblasti podobné problémy - korupciu, Rómov, súdnictvo, štátnu správu.
V ekonomickej oblasti sú všetky fungujúce ekonomiky a v blízkom čase budú schopné čeliť konkurencii na trhu EÚ, Cyprus a Malta už aj toto kritérium spĺňajú.
Spoločným menovateľom pre všetkých sú aj nedostatočné administratívne kapacity potrebné na efektívne uplatňovanie a vynucovanie európskej legislatívy. Práve toto kritérium sa môže stať hlavnou prekážkou pre prijatie tej-ktorej krajiny.
Komisár Verheugen v utorok jasne povedal, že kým si EK nebude istá, že krajina je schopná a pripravcená legislatívu plne implementovať, nedá odporúčanie na jej prijatie do EÚ.
Naopak, EK odporučila členským štátom, aby sa pripravili na prijatie všetkých krajín, ktoré kritériá splnia. Neuviedla síce ich počet, ale z jednotlivých hodnotení i strategického dokumentu jasne vyplýva, že komisia počíta s desiatimi kandidátmi.
Navyše aj takéto rozšírenie podľa scenára veľkého tresku je podľa EK možné zaplatiť z platného finančného výhľadu na roky 2000-06, ktorý pôvodne počítal s prijatím len šiestich krajín (ČR, Poľska, Maďarska, Slovinska, Estónska a Cypru).
Mnohí znalci odmietajú názov veľký tresk a pripomínajú, že šesť uvedených kandidátov predstavuje spoločne 63 miliónov obyvateľov, ale ďalšie štyri - Slovensko, Malta, Litva a Lotyšsko - iba 12 miliónov.
Rozdiel medzi prijatím šiestich a desiatich teda bude nepatrný. To, či možno hovoriť o "big bangu", závisí najmä na tom, či bude medzi prijatými Poľsko, ktoré má samotné takmer 40-miliónovú populáciu.
Proces rozšírenia vstúpil teda po utorku definitívne do svojej rozhodujúcej etapy a o rok by už mala EÚ vedieť, koľko členov bude mať v roku 2004.
Dvanásť rokov po páde komunizmu vo východnej Európe sa tak Slovensko, Česko, Poľsko i Maďarsko blížia k svojmu cieľu - zaradiť sa do prosperujúcej Európy. Námaha i náklady, ktoré na to museli a ešte musia vynaložiť, sú určite nižšie, ako by bola cena za premárnenie tejto šance.
(spravodajca TASR Robert Sermek) dem