BRATISLAVA – Slovensko nie je ani Malta, ani Cyprus, ale nepatrí ani medzi pobaltské republiky. Je porovnateľné so svojimi susedmi. V súvislosti s hodnotiacimi správami Európskej komisie to povedal hlavný vyjednávač Slovenska Ján Figeľ.
Čo je dobré
Zo všetkých kandidujúcich krajín má Slovensko napríklad najlepší pomer exportu proti importu, inflácia bola priemerne 15 percent, na Slovensku však len 12 percent.
Čo je zlé
Oproti našim susedom však máme oveľa viac nezamestnaných. „Priemerná miera nezamestnanosti v kandidujúcich krajinách je 12,5 percenta, my máme až 18,6 percenta. Je to najhorší parameter na našej strane,“ povedal Figeľ.
Administratívne kapacity
Posilnenie administratívnych kapacít, na ktoré komisia upozorňuje takmer všetkých kandidátov, neznamená len prijatie nových úradníkov. „Administratívne kapacity – to je o ľuďoch. Pripravených ľuďoch na svojich miestach,“ povedal Figeľ.
„Administratívna kapacita“, spĺňajúca kritériá únie, by sa mala podľa vicepremiérky Kadlečíkovej dôkladne vyznať v odbore, v ktorom pracuje, ovládať aktívne cudzí jazyk, a problematiku európskej integrácie.
„Nedostatok administratívnych kapacít je problémom jednotlivých rezortov a inštitúcií. Aj v tom sa ukazuje, že nevieme využívať predvstupovú pomoc,“ myslí si Kadlečíková.
Na vyškolenie takýchto pracovníkov sa po analýze stavu v kandidujúcich krajinách rozhodla európska komisia vyčleniť 250 miliónov eur.
Zadržaná pomoc
Hodnotiaca správa Európskej komisie sa zmieňuje aj o afére so zneužitím eurofondov na Úrade vlády. Obmedzuje sa však len na konštatovanie, že sa vyskytli podozrenia, a spomína urobené opatrenia.
„Správa sa dotýka aj kauzy eurofondy, ale je veľmi korektná,“ hovorí vicepremiérka pre európsku integráciu Mária Kadlečíková.
Podľa Kadlečíkovej správa môže prispieť k tomu, že Európsky parlament uvoľní 15 miliónov eur z predvstupovej pomoci pre Slovensko na rok 2002, ktoré zadržal v októbri.
Výbor na kontrolu a rozpočet Európskeho parlamentu podmieňuje uvoľnenie peňazí dvomi podmienkami – musíme dokázať významný pokrok v oblasti finančnej kontroly a prijať antikorupčné opatrenia.
„V prvom prípade výbor pre rozpočet trval na tom, že to bude aj obsahom hodnotiacej správy. Môžem vás ubezpečiť, že obidve podmienky sa tu (v hodnotiacej správe, pozn. red.) nachádzajú – finančná kontrola je zvýraznená, došlo k významnému progresu, posilneniu vonkajšej aj vnútornej kontroly, zdôrazňuje sa zákon o vnútornej finančnej kontrole a finančnom audite. Vo vzťahu k antikorupčným opatreniam sa spomína, že boli urobené pozitívne opatrenia.“
Ak pokrok vo finančnej kontrole a boji proti korupcii skonštatuje aj osobitná správa Európskej komisie, mohol by Európsky parlament zadržané peniaze uvoľniť v decembri tohto roku. (mar)