
Vzájomný súhlas
V tejto chvíli s najväčšou pravdepodobnosťou jeden s druhým súhlasí. Schuster a Dzurinda urobili rovnaké gestá, roviny ich ramien sú odklonené pod rovnakým uhlom, čo znamená zhodu.
Politik môže takto vyjadriť silu či slabosť, prezradiť na seba, či hovorí pravdu alebo klame. Ľudia podvedome čítajú reč tela lepšie, než si to politici uvedomujú. Existujú však odborníci na neverbálnu komunikáciu. Jedným z nich je Oľga Škvareninová.
Keď si politik podopiera ukazovákom a palcom hlavu (robieva to napríklad predseda KDH Pavol Hrušovský), je jasné, že rečník ho nepresvedčil a mal by to vzdať. Keď si prekríži nohu cez nohu, prípadne skríži ruky, zaujíma obranný postoj.
Skríženie rúk alebo nôh prezrádza neistotu. Stáva sa to aj našim politikom, keď ich vyvedie otázka novinára alebo politického protivníka z miery. Mnohí sa však už poučili, že to nemajú robiť, tak si aspoň skrížia prsty na rukách.
Z gest sa dá naozaj vyčítať veľa. Napríklad aj to, či je žena ochotná zoznámiť sa s niekým. Ak má prekrížené ruky a aj nohy, hoci v členkoch, nebude práve náchylná na zoznamovanie – je úplne zamknutá.
Ak má človek záujem o debatu, prípadne zoznámenie, nasmeruje sa na toho, s kým debatuje. Z neverbálnej komunikácie sa dá veľmi ľahko vypozorovať blízky vzťah dvoch ľudí, aj keď sa ho snažia utajiť: bývajú blízko pri sebe, na recepciách komunikujú z malej vzdialenosti, bývajú k sebe natočení. Stratené to nemusí byť ani medzi partnermi, ktorí sa doma hádajú a myslia si, že manželstvo je pred krachom: ak aj pri hádke kopírujú polohu tela toho druhého, ešte to nie je celkom stratené. (rf)