Lyrik trúbky Davis dvakrát ako živý

Miles Davis (1926) nemal nič rád menej, ako stereotyp. Tento génius a jeden zo zásadných inovátorov hudby dvadsiateho storočia sa koncom šesťdesiatych rokov rozlúčil s džezom, akoby to bolo dievča na jednu noc. Teda tradične poňatým džezom.

Radikálnym prechodom k elektrickej improvizovanej hudbe, ktorú kritici nazvali džezrockom či fusion, definitívne uzavrel svoju tvorbu. V očiach staromilcov sa dostal do večnosti a, čo bolo pre neho oveľa príjemnejšie, získal si slávu dosahujúcu priamo rockové dimenzie. Míľniky sa povedia po anglicky (aké príznačné) milestones - a jedným z nich bol album Bitches Brew (1969), ktorý definoval džezrockový idióm. Po ňom sa začala hektická éra, v ktorej vychrlil s pomocou svojich hviezdnych spoluhráčov (a aj povzbudzovacích psychotropných prostriedkov) niekoľko štúdiových a hlavne živých albumov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Archívy odkrývajú tajomstvá a stále sa nájdu nahrávky, ktoré ešte neuzreli svetlo laserov v CD prehrávačoch. Premiéru po 31 rokoch má aj koncert zo 7. marca 1970, v ktorom Davis hrá s podstatnou časťou zostavy z Bitches Brew. Z každého zúčastneného hudobníka sa neskôr stal líder veľkého formátu (Wayne Shorter - saxofóny, Chick Corea - elektrický klavír, Dave Holland - kontrabas a basgitara, Jack DeJohnette - bicie, Airto Moreira - perkusie).

Je to typická davisovská jazda z tých čias: hutná, hustá hudba, ktorú kapelník energicky a mužne mieša do nečakaných vírov. Lyrik trúbky Davis tu bol vo svojom asi najmužnejšom období. V tomto improvizovaní s pevnými kontúrami cítiť - ako vždy v Davisovej hudbe - opojný pocit hľadania. Nie je to však zúfalé zháňanie niečoho, o čom nemáme ani šajnu, kde by mohlo byť, ale dobrodružná výprava chlapov, ktorí v zásade vedia, kam idú. Zvuk je primeraný, elektrický klavír chrchľavý, ako sa na to obdobie patrí, rytmika rozkošatená a nespútaná. Mne na týchto nahrávkach chýba gitara Johna McLaughlina, ktorý sa o čaro Bitches Brew a ďalších nahrávok zaslúžil levím podielom. V každom prípade je toto dvojité CD vzácnym príspevkom do davisovského archívu.

SkryťVypnúť reklamu

Druhé CD je trochu znepokojivé, lebo veští veľké veci a mohutný nápor na peňaženky: na legendárnom džezovom festivale v Montreux vystúpil Miles Davis v rokoch 1973 - 1991 desaťkrát a v roku 2002 vyjdú tieto nahrávky kompletne na desiatich CD v boxe. Aby sme sa mali na čo tešiť, vychádza sampler - výber ôsmich skladieb, ktoré hral od roku 1973 do roku 1990.

Vzhľadom na to, že davisovské koncerty z osemdesiatych rokov nie sú zachytené na mnohých nahrávkach, ide (a hlavne pôjde) o mimoriadne vzácny materiál. Okrem tradičných Davisových spoluhráčov (gitarista John Scofield, saxofonisti Bob Berg, Kenny Garrett) tu nájdeme aj ľudí, ktorých účasť na oficiálnych nahrávkach je veľmi vzácna, ako gitarista Robben Ford či saxofonista David Sanborn.

Napriek tomu, že jednotlivé tracky pochádzajú z rôznych období, naznačujú cestu, akú Davis prešiel vo svojej „rockovej“ ôsmej dekáde, keď už nebol až taký strhujúci inovátor - dotyk génia je však všadeprítomný.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: MARIÁN JASLOVSKÝ(Autor je zástupca šéfredaktora internetového magazínu www.inzine.sk)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 331
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 866
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 688
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 198
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 556
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 503
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 728
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 578
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu