Tvorcovia hongkonskej snímky 2046 boli v dobrej nálade. Kópia filmu do Cannes dorazila s meškaním, ale organizátori ju stihli odpremietať ešte v plánovaný deň. FOTO - REUTERS
iví, prijatý dlho očakávaný projekt brazílskeho tvorcu Waltera Sallesa Motocyklové denníky.
Toto autenticky a citlivo nakrútené road-movie opisuje niekoľkomesačnú cestu dvoch mladíkov krížom cez Latinskú Ameriku a podáva verný obraz tohto kontinentu zo začiatku päťdesiatych rokov. Pre oboch hlavných hrdinov je táto cesta školou života: z jedného z nich sa o niekoľko rokov neskôr stal najslávnejší revolucionár v dejinách Južnej Ameriky - Ernesto Che Guevara.
Naopak, istým sklamaním bol pre fanúšikov film bratov Coenovcov The Ladykillers, remake slávnej britskej komédie, známej aj u nás pod názvom Päť lupičov a stará dáma. V hlavnej úlohe šéfa skupiny bankových lupičov, ktorého v origináli stvárnil Alec Guiness, sa síce blysol Tom Hanks, film však staršie snímky Coenovcov rozhodne neprekonal.
Večierok k filmu v luxusnej reštaurácii na brehu mora kúsok za Cannes, v Cap de Antibes, známom mieste horných desaťtisíc, bol lepší. K hlavnej hviezde večera Tomovi Hanksovi, inak veľmi príjemnému a skromne vystupujúcemu človeku, sa dostať nedalo. Spolu s režisérom Joelom Coenom a ďalšími osobnosťami (medzi nimi pre zápal pľúc chýbal Joelov brat Ethan) sa skrýval v prísne stráženom priestore pre VIP hostí.
O dobrú náladu sklamaných návštevníkov sa postarala z Ameriky dovezená soulová kapela s desaťčlenným zborom podporujúcim speváčku Joselyne Brownovú. Hostia navyše dostali doláre s portrétom Hanksa (namiesto Georgea Washingtona) a v improvizovanom kasíne a ďalších kulisách pripomínajúcich film si mohli zahrať ruletu a black jack.
Projekciu ďalšieho potenciálneho favorita, filmu 2046 hongkonského filmového žongléra Wong Kar-waia, sprevádzali v Cannes nevídané problémy. S uvedením tohto diela sa pôvodne plánovalo už pred rokom, prešlo nekonečnými úpravami. Tie sa napokon tak pretiahli, že otitulkovaná kópia nedorazila na Azúrové pobrežie na rannú novinársku projekciu, ale až na večerné galapredstavenie.
Z formálneho hľadiska sa filmu len ťažko dá niečo vyčítať. Pod jeho dokonalou obrazovou stránkou je popri režisérovi rovnakým dielom podpísaný aj jeho stály spolupracovník, kameraman Christopher Doyle. Na strane druhej, film, rozprávaný v niekoľkých časových rovinách a oscilujúci medzi melodrámou, existencializmom a efektným sci-fi, miestami stráca kontakt s divákom. Nič na tom nemení ani to, že do hlavných rolí režisér obsadil čínske hviezdy prvej kategórie Gong Li, Maggie Cheung a charizmatického Tonyho Leunga.
Ako nakoniec celá súťaž dopadne, to sa dozvieme dnes večer.
Autor: Štefan Uhrík