Prítomnosť parazitov zistíme aj pohľadom na vejárovito rozložené krídla. FOTO - ARCHÍV
invázii vedú až k uhynutiu mláďat. Výrazne však znepokojujú i dospelé holuby.
Ektoparazity prenášajú aj niektoré infekčné ochorenia a sú medzihostiteľmi vnútorných parazitov. Bez odbornej pomoci sa s nimi ťažko vysporiadajú aj kondične silné holuby. Rozdeľujeme ich na kožné parazity a parazity peria.
Z kožných parazitov je to najmä klieštikovec holubí (Dermanyssus columbae), roztoč veľký približne 0,5 milimetra. Holuby napáda v noci, živí sa ich krvou a cez deň sa ukrýva v rôznych škárach. Holuby sú nepokojné, často si preberajú perie a niekedy opúšťajú hniezda. Pri silnom zamorení vidno na koži drobné ranky a rýchlo sa pohybujúce klieštikovce. Kliešťovec holubí (Argas reflexus) je takisto nočný parazit, po nacicaní dosahuje až centimeter. Podobným spôsobom žije aj blcha holubia (Certophyllus columbae) a ploštica holubia (Cimex columbarum), ktorá má typické hnedočervené sfarbenie. Prašivinu holubov spojenú s vypadávaním peria, predovšetkým na hlave, vyvoláva parazit žijúci v koži - Cnemidocoptes laevis.
Z parazitov peria býva rozšírená predovšetkým periarka holubia (Columbicola columbae). Má predĺžený tvar tela a meria približne dva milimetre. Pripomína tmavé nepohyblivé alebo len mierne pohyblivé tyčinky na krídlach, pričom poškodzuje celistvosť pier. Pri silnejšom zamorení ju vidno aj na perí krku a hlavy. Perohubovitosť spôsobujú roztoče Syringophilus bipectinatus (parazituje vo folikuloch krídlových a kormidlových pier, ktoré vypadávajú), Sarcopterinus nidulans (parazituje na bruchu, kde vyvoláva lokálny zápal sprevádzaný vypadávaním peria), ale aj iné druhy. Prítomnosť týchto parazitov zistíme pohľadom proti svetlu na vejárovito rozložené krídla a rozfúknutím peria na tele, krku a hlave holuba.
* * *
V postihnutom chove je potrebné v prvom rade identifikovať pôvodcu ochorenia. Na likvidáciu vonkajších parazitov slúži široká škála prípravkov (Arpalit spray 5 %, Bio kill, Ivomec do kúpeľa a iné), ich výber odporučí veterinár. Ektoparazity je nevyhnutné vyhubiť v celom holubníku (podlahy, steny, hniezda, sedačky, kŕmidlá, napájadlá). V prevencii hrá významnú úlohu najmä udržiavanie čistoty, bielenie holubníka (20-percentné vápenné mlieko) a pravidelná dezinfekcia. Holubom umožníme pravidelný kúpeľ.
MVDr. MÁRIA INŠTITORISOVÁ